Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.9. 2009 15:40

Na něm leží největší odpovědnost za (ne)odložení voleb

Pavel Holländer dostal jako soudce zpravodaj na starost stížnost poslance Melčáka na zkrácení volebního období. Na zpravodaji vždy leží největší odpovědnost za přípravu nálezu soudu.

Mezi odborníky patří k nejuznávanějším českým právníkům, ale pro laiky je prakticky neznámý a médiím se vyhýbá.


Místopředseda Ústavního soudu Pavel Holländer se však nyní ocitá v centru společenského dění - jako soudce zpravodaj dostal na starost stížnost a návrh poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny.


Dále čtěte:

- Melčák stížnost nestáhne. Topolánek popohání soud

- Volby v říjnu jsou zásadní veřejný zájem, prohlásili čtyři státníci

- Pecina: Přípravy na říjnové volby jedou dál. Experti: Reálný je listopad

- Václav Havel rozumí soudcům a zlobí se na politiky

- Odsunem voleb přijde ČSSD o 100 milionů. Přes sto milionů vydal i stát


Šestapadesátiletý Holländer se narodil v Lučenci na Slovensku. Vystudoval bratislavskou právnickou fakultu, kde od roku 1976 působil postupně jako aspirant, odborný asistent a docent. S krátkými přestávkami, které strávil ve Slovenské akademii věd a na Univerzitě v Kielu, vydržel na právnické fakultě až do roku 1993. Tehdy se poprvé stal ústavním soudcem.


Po rozdělení federace zůstal v Česku.


Akademické kariéry se nevzdal ani jako soudce. V roce 1995 získal titul profesora a nyní vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V odborné práci se zaměřuje na otázky právní teorie a filozofie práva, právní logiky, medicínského práva, všeobecné státovědy a ústavního práva.


Když se v novinách v roce 2007 objevila anketa o intelektuálně nejvlivnějšího českého právníka, na kterou odpověděla více než padesátka odborníků, umístil se na prvním místě právě Holländer.


Mnozí respondenti jej tehdy označili za vůdce názorové většiny na Ústavním soudu a vynikajícího právního filozofa. Jiní mu vyčítali jistou názorovou pružnost a dokonalou formální logiku, s níž dokáže vyargumentovat prakticky cokoliv.


Jako soudce Ústavního soudu se Holländer výrazně podílel na řadě důležitých nálezů, týkaly se například 13. a 14. soudcovských platů, institutu utajených svědků, regulace nájemného a tečky za restitucemi půdy.


Jako zpravodaj zpracoval také nález, jímž Ústavní soud zrušil vyhlášku města Červený Kostelec v Královehradeckém kraji, která na území obce zakazovala propagaci komunismu, fašismu a nacismu.


Soudce zpravodaj je u Ústavního soudu tím, kdo připraví stanovisko, které pak předloží k hlasování plénu. Pokud jeho názor neobstojí, jmenuje plénum zpravodajem někoho jiného, kdo reprezentuje většinový názor.


Tuto roli Holländer poměrně nedávno zastal při sledovaném projednávání reformy veřejných financí. Stal se tak zpravodajem při nálezu, jímž Ústavní soud zamítl první část návrhu na zrušení reformního zákona. Šlo tehdy především o změny v daňové oblasti a formální podobu neobyčejně obsáhlého zákona.

ČTK
Reklama