lesní nebezpečí

Na Pelhřimovsku útočí agresivní divočák. Zranil už tři lidi!

Na Pelhřimovsku zřejmě řádí agresivní divočák. Napadl a zranil už tři lidi. Podle všeho je divočák poraněný a útočí, protože nedokáže opustit své teritorium.

Nejprve divoké prase zaútočilo na rybáře. "Bylo po výlovu rybníka a já jsem si ještě šel nasbírat nástražné rybičky na štiky, když na mě ten divočák zaútočil,“ popsal počátek incidentu napadený rybář Pavel Filip.
 

Prase překvapeného rybáře povalilo na zem. Ten se bránil z posledních sil a volal o pomoc. Naštěstí úspěšně. Jeho volání zaslechl Pavel Picka: "Ten kluk ležel na zemi a to prase do něj rylo.“
 

Zatímco napadený rybář kopal prase do hlavy, nečekaný zachránce na něj rovnou skočil. "Bylo vysoký, tak jsem se nemusel ani ohýbat. Rval jsem ho od něj,“ popsal Pavel Picka. Souboj trval nekonečné desítky vteřin, nakonec se ale zuřivé zvíře podařilo zahnat.
 

Oba muže, ovšem divočák pořádně zřídil. Zachránce má po útoku vykloubenou ruku, napadený rybář potrhané vazy v koleně a na rukou a v obličeji modřiny a pohmožděniny. Za nejdůležitější ale považují to, že oba přežili. Za záchranu života prý rybář svého spasitele – až se oba uzdraví – pozve na dobrou večeři. Ten zase tvrdí, že by klidně pomohl znovu.
 

 

Takovým šťastným rozuzlením by celý příběh mohl končit. Ale je tomu jinak. Divočák totiž zaútočil znovu. Tentokrát napadl dělníka, který v lese kácel stromy. Muž byl naštěstí zraněn jen lehce. Před rozzuřeným divočákem se totiž zachránil tím, že vylezl na strom.
 

Divočák na něj zaútočil zezadu. Bezdůvodně a bez varování. "Vzal mě na zadek,“ popisuje útok napadený lesní dělník František Melichařík. Muž se rychle vzpamatoval a vyskočil na nejbližší strom. To ho zřejmě zachránilo. Divočák o něj ztratil zájem a utekl.
 

Útok divokého prasete přitom není žádná legrace. Dospělý jedinec je i přes metr vysoký a můžeš vážit třeba 120 kilogramů. Podle myslivců dokáže člověka nejen zabít, ale i sežrat. "Prase je všežravec. Mrtvé tělo by dokázalo sežrat,“ tvrdí myslivec Luboš Vondrák.
 

Podle všeho je divočák zraněný a proto útočí. Pravděpodobně ho poranili zemědělci při sklizni kukuřice. "Jestli nemá možnost odejít jinam, tak si hájí to své teritorium,“ nabízí možné vysvětlení divočákovy agresivity Luboš Vondrák.
 

Divočáka zřejmě nic dobrého nečeká. Tamní myslivci se na něj už chystají. Doufají, že ho při příštím honu dostanou.

tn.cz / gar