Na radnici v Lanškrouně se vrací kontroverzní architekt Kokeš

Radnice v Lanškrouně na Orlickoústecku obnovila spolupráci s architektem Přemyslem Kokešem, kterou před rokem ukončilo minulé vedení města.

Město o tom rozhodlo poté, co si obnovení spolupráce dal jako jednu z podmínek svého zvolení současný radní Ladislav Verner (KDU-ČSL).
 

Město navíc s Kokešem obnovilo spolupráci formou externích konzultací, bez výběrového řízení či jakéhokoli jiného posuzování více kandidátů. "Já osobně pana architekta Kokeše uznávám jako moderního odborníka a ráda s ním konzultuji různé záležitosti v oblasti architektury a stavitelství. Osobně jsem s ním nikdy spolupráci neukončila," uvedla starostka Lanškrouna Stanislava Švarcová (ODS). Dodala, že výběrové řízení nebylo potřebné, protože půjde o zakázky malého rozsahu, kdy město nepředpokládá vyplatit architektovi ročně víc než 200 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejošklivější stavby Česka. HLASUJTE!
 

Lanškrounští zastupitelé zvolili lidovce Vernera spolu se sociálními demokraty Bohumilem Bernáškem a Zdeňkem Baborákem v prosinci místo odvolaných tří radních koaličního sdružení MůjLanškroun. Ty odvolali podle vyjádření starostky pro špatnou komunikaci, nespolupráci a z toho pramenící ztrátu důvěry v koaličního partnera. V radě tehdy zůstali jen tři zástupci ODS a jeden člen TOP 09.
 

Jedním z důvodů odvolání zástupců sdružení MůjLanškroun byla podle nich například snaha o změnu struktury úřadu, jeho skutečnou reorganizaci, zejména odejmutí celé řady kompetencí kanceláře starosty a tajemníka a jejich přesunutí na odbory. Stejně tak nesouhlas s vynaložením desítek milionů z městského rozpočtu navíc na dostavbu sportovního areálu bez jednoznačného určení viníka za chyby uvedené v žádosti o dotaci. Zástupci sdružení MůjLanškroun také kritizovali krytí nekvalitní práce některých úředníků.
 

"Především jsme chtěli na radnici zahájit protikorupční audit. Když nám bylo sděleno, že na to nejsou v rozpočtu peníze, řekli jsme, že audit ochotně zaplatíme ze svého. S tím nepočítali a rozpoutala se obrovská diskuse a následovalo naše odvolání," řekl zastupitel města a bývalý radní Roman Krajči (MůjLanškroun).
 

Externí smlouvu s Kokešem ukončilo minulé vedení města v čele s bývalým starostou Martinem Košťálem (ODS) podle Krajčiho poté, co byl s velkou nelibostí přijat Kokešův projekt vybudování relaxační zóny Kociánka v Ústí nad Orlicí. Stejné situace se podle Krajčiho obával Košťál. Kokeše nyní prosadil do opětovné spolupráce s městem Verner, kterému architekt v minulosti projektoval rekonstrukci jeho mrazírenského podniku.

krt tn.cz / Mediafax