Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 4. 2010

Na Velikonoční neděli si křesťané připomínají vzkříšení Krista

Na Velikonoční neděli neboli na Boží hod velikonoční si křesťané připomínají vzkříšení Ježíše Krista. Oslavy této události začínají většinou už v na Bílou sobotu večer.

Zejména v katolických kostelích se v noci na neděli zapalují  svíce a křtí se dospělí. V neděli se konají slavnostní   bohoslužby v katolických chrámech i v mnohých protestantských kostelech a sborech. V některých farnostech  se v tento den světí velikonoční pokrmy, například čokoládoví  beránci a mazance.

 

"První křesťané se sešli v noci ze soboty na neděli, slavili do  rána a pak šli spát. Dnes je to jiné, scházíme se v sobotu  večer na vigilii a pak znovu na mši v neděli ráno," řekl katolický kněz z farnosti v Praze Strašnicích Jan Balík.

 

PSALI JSME:

Velikonoce jsou tu. Jak se kde slaví?

Krvavé Velikonoce: když se svátky pokazí

Velký pátek - bude státní svátek?

 

V katolických kostelích se dnes koná tradiční nedělní mše ve  slavnostnějším pojetí. "Doporučuje se kropení vodou jako  připomínka toho, že jsme byli pokřtěni, pak se světí pokrmy -  beránky, mazance a podobně," dodal Balík.

 

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně se v mnoha kostelích a   chrámech dnes připomíná od časného rána. Například v  katedrále sv. Víta ale vede mši kardinál Miloslav Vlk.

 

Češi si velikonoční svátky prodlužují o pondělí, ke kterému už  se ale neváže žádná speciální křesťanská oslava. Pokud  věřící chtějí, schází se podle Balíka v kostelích na mši.

 

Velikonoční pondělí nicméně patří převážně lidových zvykům.  Ačkoli jsou velikonoční svátky pro praktikující křesťany, jichž je podle církevních zdrojů v Česku několik set tisíc, hlavní  událostí, pro ostatní zůstávají symbolem příchodu jara s  barvením vajíček a vycházkami do prosluněné přírody.

tn.cz / ČTK
Reklama