Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

NA VLASTNÍ KŮŽI: Šest promile po ústní vodě a šup za volant

Jihlavští policisté řešili před pár dny zvláštní případ. Řidič, který nadýchal alkohol, se vymlouval na ústní vodu. Mají takové výmluvy šanci?

Potraviny, na které se řidiči vymlouvají nejčastěji, jsme vyzkoušeli na vlastní kůži.


Výmluvy řidičů, kteří při kontrole nadýchají alkohol, jsou někdy opravdu bizarní. Svádět svůj stav na jídlo je ale zbytečné. I když potraviny obsahují stopové množství alkoholu, nejpozději do pěti minut v těle nezůstane nic.


"Asi nejdivočejší historku vyprávěl řidič po nehodě, když tvrdil, že mu do úst stékala kapalina do ostřikovačů, kterou byl nucen polykat,“ vzpomíná na nejkurióznější výmluvu jihlavský dopravní policista Rostislav Sůva. Právě on asistoval při našem redakčním testu.


Výsledky byly mnohdy překvapující, nicméně v jednom se nelišily. Pokaždé nejpozději do pěti minut alkohol z těla vyprchal. A to i v případě ústní vody, po které jsme naměřili neuvěřitelných šest promile.


"Dechovou zkoušku můžeme provádět nejméně patnáct minut po požití alkoholického nápoje a tři minuty po vykouření cigarety. Pokud se řidič vymlouvá na jídlo, po deseti minutách provádíme zkoušku znovu,“ vysvětluje postup policista. Pokud se výsledek liší o víc než deset procent, provádí se zkouška ještě potřetí, pokud je ale pravdivá výmluva na potraviny, většinou už druhý test ukáže nulovou hladinu.


V našem testu jsme nejvíce alkoholu v dechu naměřili po použití ústních vod a kapek proti kašli. Hodnoty se pohybovaly od 4 do 6 promile, po pěti minutách pak test ukazoval od 0,0 do 0,14 promile.


Alkohol jsme naměřili ale i po požití makových buchet, tyčinek Margot a Milena, rumových pralinek a likérových špiček. Zde ale množství alkoholu nepřekročilo 0,6 promile a do pěti minut kleslo na nulu. Žádné stopy alkoholu v dechu pak nenechaly hašlerky, rumové perníčky a třešňový kompot.


 

Dušan Vrbecký TN.cz