Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tip na výlet

Kam na výlet? Vyberte ze seznamu všech českých památek. APLIKACE

Nové národní kulturní památky 2010-10
Zdroj: Oficiální zdroj

Na seznam českých kulturních památek přibylo letos dalších několik desítek pamětihodností. Celkem jich je tak už skoro 90 tisíc! Denně některé z nich míjíme, aniž bychom o tom věděli - mohou to být třeba i nenápadná boží muka. Najděte si s námi v kompletním seznamu památek třeba tu ve vaší ulici nebo městě...

Letos nechalo ministerstvo kultury zapsat do seznamu kulturních památek dalších 43 památek z celé země. Leckteré jsou pro laika poměrně překvapivé. Kulturní památkou se stala například klubovna tenisového klubu v pražských Letenských sadech, funkcionalistická budova pražského hotelu AXA nebo mateřská škola v Ostrově na Karlovarsku, která byla postavena v duchu socialistického realismu.
 

Celkem je tak v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno 40.297 nemovitých kulturních památek, 47.262 movitých kulturních památek a 296 národních kulturních památek. Většinu z nových kulturních památek tvoří původní církevní stavby. Do této kategorie patří 17 položek, například sochy, boží muka, kaple sv. Jana Nepomuckého v Předhradí na Chrudimsku nebo krucifixv areálu Fakultní nemocnice v Olomouci.

 

Kompletní seznam nemovitých kulturních památek, najdete ho ZDE.
 

Druhou nejpočetnější skupinou tvoří s 12 zástupci stavby řazené mezi občanskou vybavenost. Patří sem Česká menšinová škola ve stylu české architektonické moderny v Moravské Třebové na Svitavsku, studna s pavilonem na náměstí ve Vysokém nad Jizerou, židovský obecní dům v Tachově nebo rozhledna Masarykova věž samostatnosti v Hořicích.
 

 

"V minulosti mezi kulturními památkami tento typ příliš nefiguroval, v poslední době je však zastoupen stále častěji. Tato skutečnost odráží současný trend památkové péče, která se více zaměřuje na zástupce staveb souvisejících s každodenním životem obyvatelstva," uvedla mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Tichá.
 

Nejméně zastoupenou skupinou jsou technické, případně industriální stavby. Mezi památky se dostaly důlní komplex Lehnschafter v Mikulově na Teplicku nebo sklárna Johann Schorm a Comp. (VITRUM) v Janově na Nisou na Jablonecku.
 

Seznam je velmi podrobný, takže můžete vyhledávat podle okresů, krajů, měst a obcí a dokonce i podle jednotlivých ulic a čísel popisných. Detailnější informace vám pak prozradí, kdy se dům, socha či kříž na seznam památek dostala a čím vlastně je.
 

Za zachování hodnot kulturních památek nesou odpovědnost jejich vlastníci, úlohou NPÚ je poskytnout odbornou pomoc a radu. Finanční podporu na jejich obnovu je možné získat z několika zdrojů - jedním z často využívaných je každoročně vyhlašovaný dotační program ministerstva kultury s názvem Havarijní program. Ten loni přispěl na obnovu více než 200 kulturních památek v ČR částkou bezmála 59 milionů korun.

tn.cz / ČTK / gar