Žijící hrdinové

Naši váleční veteráni: Podívejte se, jak vypadali hrdinové tehdy, a jak vypadají nyní

Veteráni - Alexander Beer
Zdroj: TV Nova

Od roku 2001 se i v České republice slaví Den válečných veteránů, který je věnován právě památce válečných veteránů. Podívejte se, jak vypadají naši žijící váleční veteráni dnes, i jak vypadali tenkrát.

Redakce TN.cz pro vás připravila při příležitosti Dne válečných veteránů unikátní fotogalerii českých hrdinů, kteří bojovali za naši vlast na válečných polích II. světové války. Ke každému z vojáků jsme také připravili krátký vhled do jeho života.
 

ALEXANDR BEER 
 


 

Brigádní generál v. v. Alexandr Beer se narodil 7. února 1917 na Slovensku. S okupací Československa se nechtěl smířit, a tak se dvakrát pokusil o útěk. Teprve druhý pokus byl úspěšný. Beer se dostal do Polska a po jeho napadení odjel do kazašského Karagandu, kde pracoval jako textilní inženýr. Když se dozvěděl o tvořící se jednotce Ludvíka Svobody u Buzuluku, zapojil se do ní. Zúčastnil se bojů o Sokolovo, a pak největší tankové bitvy u Kursku. V roce 1946 získal hodnost nadporučíka. Do důchodu odešel v roce 2005 a nyní je místopředsedou Československé obce legionářské.
 

Podívejte se na unikátní srovnávací fotky, jak se naši hrdinové proměnili v běhu času: 
 

Váleční veteráni

1
/
4
Zdroj: TV Nova
Veteráni - Pavel Vranský

 

MILOSLAV MASOPUST
 


 

Pro Miloslava Masopusta byla práce v armádě životní náplní. Narodil se 26. září 1924 v obci Český Stralkov jako syn volyňského učitele. Ve dvaceti letech vstoupil do Československého armádního sboru a vyškolil se na velitele čety samopalníků. Bojoval u Krosna, a později se přiřadil k 5. dělostřeleckému pluku, s nímž se účastnil osvobozování Slovenska. Po válce u civilního povolání dlouho nevydržel. V roce 1947 šel na Vojenskou akademii a zůstal v armádě u dělostřelectva. Tři roky před Alexandrem Beerem byl rovněž místopředsedou Československé obce legionářské. V roce 2005 byl Václavem Klausem jmenován do hodnosti brigádního generála.

 

PAVEL VRANSKÝ
 


 

Plukovník Pavel Vranský se narodil 29. dubna 1921 v Lipníku nad Bečvou. Stejně jako Alexandr Beer odešel v roce 1939 přes Polsko do Sovětského svazu. V roce 1941 pak odešel do československého vojska na Blízkém východě a zúčastnil se bojů u Tobruku. Létal na amerických protiponorkových hlídkovacích letadlech a po válce byl v ČSA. Jeho mottem podle webu Pametnaroda.cz je: "I když jsem měl tisíckrát možnost zůstat v zahraničí, nikdy jsem tam nezůstal. Člověk zůstane cizincem vždycky, když je v jiné zemi než ve vlastní."
 

JAROSLAV KLEMEŠ
 


 

Brigádní generál Jaroslav Klemeš je posledním žijícím členem parašutistů, kteří byli ze Západu vysazeni do tehdejšího protektorátu. Narodil se 30. nebo 31. ledna roku 1922 v Čadci a ve Skalici se vyučil obchodním příručím. V roce 1940 se rozhodl k odchodu do exilu. Ve Francii byl zařazen do spojovací čety v československém zahraničním vojsku a účastnil se bojů o Francii. Po její okupaci byl přesunut do Anglie. V roce 1945 byl v rámci Operace Platinum-Pewter vysazen poblíž Nasavrk. Později se přesunul do Prahy, kde až do osvobození působil jako radiotelegrafista. Komunistickému režimu však nevyhovoval, od roku 1950 do roku 1954 byl vězněn, a později už vykonával pouze dělnická zaměstnání. V květnu roku 1968 byl rehabilitován. Dne 28. října 2013 jej prezident Miloš Zeman jmenoval generálmajorem.

 

pet TN.cz