Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

NÁVOD: Jak pomoci postiženým povodněmi

Zdroj: TV Nova

Humanitární organizace Charita, Člověk v tísni a ADRA vyslaly do postižených oblastí povodněmi na Moravě své pracovníky.

Zástupci organizací nepřehlednou situaci vyhodnocují přímo na místě. Situace je vážná na Třinecku, Vsetínsku, Karvinsku, Novojičínsku a Ostravsku.
 

PODÍVEJTE SE:
AUTENTICKÉ ZÁBĚRY: Povodně objektivy čtenářů TN.CZ

 

"Víme, že budeme potřebovat vysoušeče a úklidové potřeby. Se všemi místními charitami jsme v kontaktu a situaci průběžně vyhodnocujeme," uvedl ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.
 


 

Diecézní charita ostravsko-opavská je v kontaktu s několika místními krizovými štáby a s krizovým štábem moravskoslezských hasičů. V Olomouci navíc vzniká sbírkové konto na pomoc lidem v zatopených oblastech. Charita z vlastních zdrojů uvolnila na pomoc obětem povodní půl milionu korun. Kromě zaslání peněz na sbírkové konto Diecézní charity ostravsko-opavské s číslem 5015003434/5500 a variabilní symbol 333 může kdokoliv poslat také dárcovskou sms ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 Kč, Charita obdrží 27 Kč). Koordinátorem za Diecézní charitu ostravsko-opavskou je Filip Habrman a s individuální pomocí se můžete obracet přímo na něj. Kontaktovat ho lze na čísle 737 245 480. Filip Habrman sdělil, že nyní jsou nedostatková především čerpadla.
 


 

Diakonie Českobratrské církve evangelické vypsala povodňový sbírkový účet 27196349/0800, variabilní symbol 2010 a dárcovské zprávy mohou lidé zaslat ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.
 


 

Stejně jako charita i ADRA povodně monitoruje. Od neděle prostřednictvím svých pracovníků sleduje situaci přímo na místě.
 

PSALI JSME:
Obce dostanou dotace na opravu škod po povodních

 

I na tento projekt má ADRA otevřený účet. V současnosti jsou vyhrazeny peníze v pohotovostním fondu z vlastních zdrojů. Pokud by však lidé chtěli finančně pomoci, je k dispozici účet číslo 40284028/0300, variabilní symbol 397.
 

Pokud byste chtěli pomoc osobně na místě v problémových oblastech kontaktujte organizaci na emailové adrese info@adra.cz. Stačí napsat místo, kde jste schopni pomoci, věk a techniku, kterou disponujete.
 


 

Společnost Člověk v tísni vyslala svého koordinátora na střední a severní Moravu v pondělí. Organizace využívá stejné konto na pomoc postiženým jako v roce 2009. Přispívat můžete na sbírkové konto 72027202/0300. Tiskový mluvčí Tomáš Urban sdělil, že Člověk v tísni disponuje 160 vysoušeči, které nabídne postiženým obcím.
 


 

Český červený kříž (ČČK) také vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým povodněmi. Organizace kromě poskytování humanitární pomoci a zajišťování činnosti evakuačních center rozšiřuje svoji finanční podporu.
 

"V současnosti je naše pomoc financována z Fondu Humanity," vysvětlil Marek Jukl, prezident ČČK. Upozornil, že je tyto prostředky třeba doplnit, aby bylo dostatek financí na další pomoc. "Vyhlásili jsme proto veřejnou sbírku," dodal.
 

PSALI JSME:
Záplavy mají první oběť. Řeky se rozlévají i na střední Moravě

 

Všichni, kdo chtějí pomoci, mohou poslat dárcovskou sms ve tvaru DMS CCK na číslo 87777. Finanční dary je také možno zaslat na konto ČČK 222826/5500, variabilní symbol 222.
 


 

Armáda spásy se aktivně podílí na pomoci oblastem postižených letošními povodněni. Působiště má převážně v Ostravě (Koblov, Antošovice, Ostrava - Svinov). Někteří evakuováni již našli útočiště v sociálních zařízeních Armády spásy. Již bylo předáno 10 vysoušečů apod.  V současné době je organizace rovněž zapojena do pomoci lidem v Troubkách.
 

Armáda spásy vyhlásila humanitární sbírky - finanční i materiální (na prostředky, které budou po opadnutí vody akutně zapotřebí). Kromě povodňového účtu, na který lze zasílat příspěvky s číslem 475335533 / 0300 variabilní symbol 111, může kdokoliv poslat také dárcovskou sms ve tvaru DMS ARMADASPASY na číslo 87 777.
 

Humanitární organizace se shodují na tom, že nejužitečnější pomoc, jakou mohou lidé poskytnout je pomoc finanční.
 

Obec Troubky zřídila u Komerční banky a.s. povodňový účet za účelem finanční pomoci při odstraňování následků povodně 2010. Přispívat mohou občané na konto 43-6947840237/0100, variabilní symbol 9.
 

Povodně, které zasáhly střední a severní Moravu, si již vyžádaly jeden lidský život. Tisíce lidí jsou bez elektrického proudu, evakuují se ohrožené nemocnice a veřejné budovy a kolabuje doprava. Bezprostředně ohroženo vodou je 670 obydlí, což znamená více než dva tisíce lidí.

TN.cz