Ne základnám: smlouva START znamená konec radaru v Čechách

Obama
Zdroj: TN.cz

Iniciativa Ne základnám v úterý prohlásila, že vítá podpis smlouvy START jako konec nadějí příznivců vybudování části amerického protiraketového deštníku v Česku.

"Uzavření dohody znamená odmítnutí představy tak drahé některým českým zastáncům výstavby radarové základny u nás, z nichž se dnes stali zastánci raketového a protiraketového vyzbrojování Evropy s účastí ČR, to vše s poukazem na odvrácení "ruské hrozby"," napsali aktivisté z iniciativy Ne základnám.

 

 

Podle aktivistů je však nutné v odzbrojení pokračovat. "Pokud mají být snahy dvou států s největším počtem jaderných zbraní brány vážně, bylo by více než vhodné po podpisu nové smlouvy START oznámit, kdy podepíší smlouvu o další snížení počtu strategických zbraní. Jedině harmonogram vzájemného snižování počtu těchto zbraní je zárukou, že se slova začnou proměňovat v činy," apelují Ne základnám.

 

Dodali, že uzavření dohody vnímají jako projev politického realismu, který přispívá také k posílení bezpečnosti Evropy. Připomněli však, že se ze strany velmocí jedná i o pragmatický ekonomický krok, protože udržování rozsáhlého arzenálu stále starších a starších jaderných zbraní je ekonomicky náročné.

 

 

Upozornili také, že podpisem smlouvy nic nekončí, a že dohoda musí projít ratifikací v parlamentech obou zemí a konstatovali, že podobná smlouva z roku 1993 nebyla nikdy ratifikována

 

 

 

Mediadax/David Jareš