Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

NEBEZPEČÍ: Hladiny řek budou stoupat celý víkend! NEDĚLE BUDE KRITICKÁ!

NEBEZPEČÍ: Hladiny řek budou stoupat celý víkend!
Zdroj: TN.cz

Deštivé počasí, které od čtvrtka sužuje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, bude pokračovat i o víkendu. Řeky se proto budou i nadále rozvodňovat, sdělil v pátek Mediafaxu mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z TELEVIZNÍCH NOVIN O VELKÉ VODĚ v Trnavě na Zlínsku, kde si blesková povodeň vyžádala lidský život.Víkend bude podle Dvořáka deštivý v celé ČR, silné srážky pak zasáhnou celý sever republiky od Krkonoš po Beskydy. Pršet bude v důsledku rozsáhlé tlakové níže, která se vytvořila nad Polskem a sahá i na sever Česka a Slovenska. Nejvíce by mělo pršet v neděli. Po víkendu se pak počasí zlepší, příští týden by mělo být převážně polojasno.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 MAPA PŘEDPOKLÁDANÉHO VÝSKYTU SRÁŽEK NA PÁTEKMAPA PŘEDPOKLÁDANÉHO VÝSKYTU SRÁŽEK NA SOBOTU A NEDĚLIPODÍVEJTE SE TAKÉ:
TO MUSÍTE VIDĚT! Povodňový surfing na parkovišti před ochoďákem v Havířově...


Hladiny řek na Moravě a ve Slezsku, které se vlivem silného deště ve čtvrtek rozvodnily, tak zůstanou zvýšené i o víkendu. "Musíme situaci konzultovat s hydrology, abychom zjistili, kolik vody odteklo koryty řek a jaká je vlhkost v půdě," uvedl Dvořák. Půda ale podle něj bude po čtvrtečních lijácích již poměrně nasycená, a tak voda z víkendových dešťů skončí právě v potocích a řekách.

ČTĚTE TAKÉ:
Sledujeme ON-LINE: Pátek úlevu nepřinese! Celý den proprší!


Nejvyšší srážkové úhrny do nedělního rána očekávají meteorologové v oblasti Jizerských hor, Krkonoš, Orlických hor a Beskyd, kde by mělo spadnout zhruba 40 až 60 milimetrů, ojediněle až 80 milimetrů.

Do pondělního rána by pak mělo spadnout dalších 40 milimetrů. Meteorologové očekávají 1. a 2. stupeň povodňové aktivity, na menších tocích i stupeň 3, potvrdil mluvčí.
 

V Moravskoslezském kraji už některé řeky dosáhly v pátek ráno druhého stupně povodňové pohotovosti. Přestože od čtvrtka stále prší, další dramatické stoupání hladiny řek nehrozí, informoval agenturu Mediafax Čestmír Vlček z Povodí Odry.

 

„Pršelo ve čtvrtek a celou noc. V pátek by měly srážky trvat až do odpoledne. Úhrnem by ale mělo napadnout zhruba 10 mm, což není nijak dramatické," uvedl Vlček s tím, že nejvíce pršelo v Beskydech, takže bude chvíli trvat, než voda doteče. Žádné výrazné stoupání hladin ale už podle Vlčka nehrozí.

 

Na druhém stupni povodňové pohotovosti je Lučina v Bludovicích a Stonávka v Hradišti. Na první stupeň vystoupala Lučina v Domaslavicích, Ostravice ve Frýdku-Místku, Olešná v Palkovicích a pod přehradou, Ondřejnice v Kozlovicích a Lubina v Petřvaldu u Mošnova.

 

V pohotovosti je podle mluvčí města Andreji Vojkovské povodňová komise Ostravy. "Zatím ale nebyl důvod, aby se sešla. Průtoky v Ostravě jsou stále pod prvním stupněm povodňové aktivity. Komise se schází až při druhém stupni,“ řekla Vojkovská.

 

Vydatné deště zvedly hladinu řeky Ostravice ve Frýdku-Místku, která dosáhla v osm hodin ráno nejnižšího, 1. stupně povodňové aktivity, což je stav bdělosti. "Situace v současné době není nikterak dramatická," řekla mluvčí města Jana Matějíková.

 

„Hasiči ve Frýdku-Místku vyjížděli za posledních 24 hodin jen ke dvěma případům odčerpání vody za zatopených sklepů, a to v lokalitě Malý Koloredov v Místku a Hlavní třída ve Frýdku,“ potvrdil Karel Fleischer z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ve Frýdku-Místku.

 

Zatopená je ale silnice v okrese Karviná. "Místy je zcela pod vodou čtyřproudá silnice ve směru od Ostravy do Havířova, kde je 10 až 15 cm vody. Částečně jsme ji proto museli uzavřít. Dopravu odkláníme na Havířov-Šumbark po Anglickou ulici," hlásila karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková s tím, že na Kravinsku další omezení kvůli vodě zatím nejsou.

Mediafax