premiérova kritika

Nečas: Kmotrovská SPZ je vyhazování peněz. Dobeš: Já ji chci!

Petr Nečas
Zdroj: Mediafax
Premiér Petr Nečas je odpůrcem SPZ na přání

Novou SPZ na přání by chtěl mít na svém autě i ministr dopravy Pavel Dobeš. Premiér nečas ho kvůli tomu označil za marnotratného. Lidé, co si je pořizují, podle Nečase neví, co s penězi.

Nové možnosti pořídit si státní poznávací značku (SPZ) na přání rád využije autor legislativního návrhu, ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM). Uvedl to dnes na dotaz agentury Mediafax poté, co premiér Petr Nečas (ODS) řidiče se stejnou ambicí odsoudil jako marnotratné naboby.
 

"Nemám v tuto chvíli představu, co bych tam já osobně chtěl mít. Vyhovuje mi možnost, že nemusím nějak zvlášť obíhat, ale můžu si objednat přesně to, co chci a zaplatit za to," zmínil Dobeš.
 

"Státní poznávací značku na přání nemám a nehodlám ji mít ani podle nového zákona," křižoval se předseda vlády. Nečas ještě historku, jak na městském úřadě v Rožnově pod Radhoštěm "trnul hrůzou", aby nějakou snadno zapamatovatelnou SPZ nedostal.
 

PSALI JSME:
Konec kmotrovských SPZ! Teď je bude moci mít každý, nejen kmotři

 

"Určité bych reklamoval okamžitě na místě, kdyby měly nějaké tyto parametry," přiblížil.
 

Kdo espézetku na přání používá, jako by dal na své auto podle premiéra vzkaz následujícího znění: "Jsem nabob, nevím, co s penězi, vykraďte mé auto, asi se to vyplatí."
 

Názor předsedy vlády podpořil i ministr vnitra Jan Kubice (nestr.). "Já jsem na tom velmi obdobně. Jenom bych tam ještě připsal nápis: 'Policie, dej mi větší pokutu,'" uvedl Kubice.
 

I když Nečas řidiče s espézetkami na přání odsoudil, sám pro legislativní zakotvení novinky hlasoval. "Samozřejmě jsem pro to hlasoval, protože jsem přesvědčený, že je to věc, která snižuje prostor pro korupci. Dnes jsou přidělovány tyto privilegované značky, nicméně buďto z protekce, nebo za úplatu, to je zjevné," vysvětlil.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Svědci: Trpišovský se po nehodě chlubil penězi a silným autem

 

Ministr Dobeš zmínil, že SPZ na přání řidičů jsou běžnou praxí v řadě zemí Evropské unie. Vláda k zavedení espézetek na přání otevřela cestu schválením novely zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.
 

Pokud normu podpoří i parlament a podepíše prezident, budou si řidiči moci půl roku na to kupovat SPZ podle libosti, s výjimkou urážek a vulgarit, za cenu 5000 korun za každou tabulku.
 

cob tn.cz / Mediafax