Nečas míří na Hrad! Chce se zbavit ministrů za Věci veřejné!

NEČAS: VYHODÍ DALŠÍ MINISTRY! Jde po krku i JOHNOVI!
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Premiér a předseda ODS Petr Nečas zřejmě doručí v pondělí prezidentu Václavu Klausovi na Hrad rezignaci ministra dopravy Víta Bárty (VV). Na pořadu dne bude také návrh na odvolání ministrů Radka Johna a Josefa Dobeše (oba VV), Nečas ve vládě nechce lidi napojené na bezpečnostní agenturu ABL.

"Musí nastat to, aby z vlády odešli všichni ti, kdo jsou spjati s agenturou ABL," řekl v sobotu Nečas po jednání výkonné rady strany. ODS podpořila svého předsedu a za jeho rozhodnutím odvolat tři ministry za VV stojí. Stejného názoru je i koaliční partner TOP 09.

 

Nečas považuje za nutné provést rekonstrukci kabinetu a pokračovat v hlavním úkolu této vlády, a to reformovat a modernizovat Českou republiku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bárta NEPOSLECHNE maminku! V politice chce zůstat

 

V pondělí pravděpodobně také zasednou špičky vládní koalice ve formátu K9.

 

Premiér Nečas se ale potýká se zdravotními problémy, což by mohlo jeho pondělní program narušit. V neděli se kvůli viróze nezúčastnil diskusního pořadu na ČT. ODS se zlobí, že to moderátor Václav Moravec zamlčel.

 

"Předseda ODS Petr Nečas se nezúčastnil dnešních Otázek Václava Moravce ze zdravotních důvodů. Považujeme za nekorektní a politováníhodné, že moderátor tuto skutečnost nezmínil, ačkoli ji produkce pořadu před jeho zahájením obdržela," konstatoval mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

 

Podle informací agentury Mediafax se Petr Nečas snaží vyléčit ze silné virózy už od minulého víkendu, kvůli tomu také částečně omezil už i svůj středeční a čtvrteční program. Právě ve středu odpoledne měly přitom původně jednat špičky koaličních stran (K9), už tehdy ale původně oznámenou schůzku s odkazem na zdravotní stav zrušil.

 

Věci veřejné odchod Johna a Dobeše podmiňují odvoláním některých ministrů ODS a TOP 09. Podle předsedy Radka Johna chtějí dodržet koaliční dohodu a pokračovat v reformách, pokud však ve vládě zůstanou ministři Miroslav Kalousek (TOP 09), Alexandr Vondra a Ivan Fuksa (oba ODS), nepodpoří ji. John v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že na jednání K9 strana navrhne nové kandidáty za své ministry.

 

Prezident Klaus propojení vlády s ABL také odmítá. Popírá však, že by ho s Bártou pojilo přátelství. Demisi Bárty příjme, jakmile ji obdrží. Řekl také, že by přijal i demisi více ministrů. Soudí však, že by premiér Nečas měl mít v současné situaci také plán B.

 

"Myslím, že vláda je zralá na jisté přeskupení a to je úplně jiná úvaha. Nejsem si jist, že je možné přeskupovat ve velkém vládu, aniž by se přeskupovala vládní koalice. To je věc, o které informován nejsem, nic o ní nevím a spekulovat o ní dále nebudu," sdělil v sobotu prezident v Jihlavě, kde se účastnil mimořádného regionálního sněmu občanských demokratů v rámci oslav 20. výročí založení krajské organizace.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax