Nečas chce za ministra školství svého poradce Fialu. Ten souhlasí

Petr Fiala by se mohl stát ministrem školství
Zdroj: Mediafax
Petr Fiala

Petr Fiala, to je zřejmě jméno nového ministra školství. Premiér Petr Nečas jeho nominaci potvrdil a profesor s nominací souhlasí. Fiala má i podporu koaličních partnerů.

Petr Fiala je Nečasovým hlavním vědeckým poradcem.  Tuto funkci zastává od loňského září, krátce předtím skončil na postu rektora Masarykovy univerzity. Fiala jen nyní na univerzitě ve funkci prorektora.

 

"Předseda vlády Petr Nečas navrhne na post ministra školství, mládeže a tělovýchovy profesora Petra Fialu, stávajícího prorektora Masarykovy univerzity. Profesor Fiala s touto nominací vyslovil souhlas," stojí v prohlášení, které v pondělí vpodvečer zaslal mluvčí vlády Michal Schuster médiím.

 

Na brněnské vysoké škole Fialovi v minulosti dělal kancléře stávající ministerský náměstek pro legislativu Jiří Nantl. Právě Nantlovo jméno do vlády prosazovala strana Věci veřejné ještě před odchodem z Nečasova kabinetu.

 

"Předseda vlády návrh na nového ministra konzultoval i s koaličními partnery," doplnil Schuster.

 

Post ministerstva školství měly podle donedávna platné koaliční smlouvy obsadit svým kandidátem právě Věci veřejné. Platforma Karolíny Peake, kterou ve sněmovně reprezentuje zatím jen třetinový počet poslanců oproti původnímu počtu zákonodárců VV, tak nárok na čtvrtého člověka ve vládě mít nebude.

 

Josef Dobeš odešel z vedení ministerstva školství k 31. březnu. Odmítl škrt 2,5 miliardy korun, který mu v letošním rozpočtu naordinoval Nečasův kabinet. Ministerstvo v současnosti řídí 1. náměstek Ladislav Němec. Ten už rozhodl o tom, že 1,9 miliardy korun ušetří v regionálním školství a dalších 600 milionů na vysokých školách.

 

"Pan Fiala by byl dobrý výběr. Je to člověk, který má kredit a asi všichni se tu shodneme, že nový ministr musí být co nejdříve uveden do úřadu," řekla již v neděli v České televizi 1. místopředsedkyně ODS a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. "Pan profesor Fiala je jedním z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry," připojil se vicepremiér a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Další nestraník ve vládě není v principu problémem ani pro Peake.

 

PSALI JSME:

Ministrem školství by se mohl stát bývalý rektor Masarykovy univerzity Fiala

tn.cz / Mediafax