Nečas zatím Klausovo pověření nemá. ČSSD míří do opozice

Lídr ODS Petr Nečas si na pověření k sestavení vlády musí počkat. Na Hradě informoval prezidenta Václava Klause o povolebním vyjednávání. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka počítá s odchodem do opozice.

Anketa

Měl by prezident Václav Klaus jmenovat Petra Nečase premiérem?

Hlasovalo 592 lidí.
Klaus ho premiérem nejmenoval, ani ho nepověřil vyjednáváním o novém kabinetu. "Z Hradu neodcházím zklamaný," uvedl Nečas.

 

"Rozhodne pan prezident, rozhodne podle svého uvážení a nepochybuji o tom, že rozhodne dobře a já budu jeho rozhodnutí respektovat," řekl lídr ODS po schůzce. Na otázku, jestli pro něj nebude nevýhodou, že při jednáních o vládě nebude mít v rukou prezidentské pověření k jejímu sestavování odpověděl: "Jak to víte, že nebudu?".

 Je pravděpodobné, že Klaus nebude s pověřením Nečase či podobným krokem dlouho čekat. Ve čtvrtek ale zřejmě své rozhodnutí ještě neoznámí.

"Jsem přesvědčen, že jsem ukázal, že tady posun je, že je tady deklarovaná vůle tří politických stran, podepsaná v prohlášení, intenzivně pracovat na společném vládním projektu," odpověděl na Nečas

 

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Klaus přijal na Pražském hradě lídra ODS Nečase

 

Nečas řekl, že by chtěl sestavit kabinet co nejrychleji, tedy do měsíce. Připomněl ale, že to nebude jednoduché. "V roce 2002 trvalo sestavení vlády měsíc a to byl rekord v dosavadní české historii,“ uvedl. "Jednání s koaličními partnery probíhá intenzivně, chceme být aktivními tvůrci státního rozpočtu pro rok 2011,“ řekl Nečas.

Předseda ODS Nečas zdůraznil, že "ČSSD není schopná předložit životaschopný projekt vlády kvůli nulovému koaličnímu potenciálu“.


Prezidenta pozval na kongres ODS


Lídr ODS Nečas pozval prezidenta na stranický kongres, který se odehraje 19. a 20. června. Klaus, zakladatel strany, zatím neřekl, zda přijde.

 

Nečas ve středu s předsedy TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Věcí veřejných Radkem Johnem podepsal záměr sestavit koaliční vládu, která by ve sněmovně disponovala celkem 118 poslanci.

 

ČSSD už s vládou nepočítá

 

Statutární místopředseda Bohuslav Sobotka krátce po schůzce Klaus-Nečas uvedl, že navrhne předsednictvu strany, aby ČSSD jako nejsilnější sněmovní strany pozastavila vyjednávání o vládě. Sociální demokraté si uvědomují, že karty hrají do karet vzniku koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, kteří disponují 118 křesly ve Sněmovně.

 

POSLECHNĚTE SI PLÁNY MÍSTOPŘEDSEDY ČSSD BOHUSLAVA SOBOTKY

 

 

Sobotka by dokonce uvítal, kdyby se koalice podílela na sestavení rozpočtu na příští rok. ČSSD také kritizovala účast Tomáše Julínka v expertním týmu ODS a varovala před jeho možnou nominací na šéfa resortu zdravotnictví.

 

OD 20:00 DO 21:00 BUDE HOSTEM ON-LINE ROZHOVORU TN.CZ PRÁVĚ LÍDR ODS A HROKÝ KANDIDÁT NA PREMIÉRA PETR NEČAS. PTEJTE SE HO UŽ TEĎ
RozhovorKlaus přijal lídry všech zvolených stran v posledních volbách do Sněmovny už v pondělí. Nerozhodl tehdy, kdo by se měl podle něj pokusit sestavit kabinet, dal ale najevo, že prioritou pro něj je nalezení životaschopného projektu budoucí vlády.

Nejblíže tomuto cíli je právě ODS s představou společné vlády s TOP 09 a VV.
 

TN.cz