Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nečasova vláda PŘEŽILA hlasování o nedůvěře

Sociální demokraté neuspěli ani se svým druhým pokusem na vyslovení nedůvěry vládě. Koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) na úterní mimořádné schůzi sněmovny podpořili poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Pro návrh na vyslovení nedůvěry vládě České republiky hlasovalo 84 poslanců, naopak vládu podpořilo 114 poslanců. Na schůzi chyběli Jana Suchá z VV a Petr Jalowiczor z ČSSD.

 

CELÉ HLASOVÁNÍ JSME SLEDOVALI ON-LINE

 

Poslanec za TOP 09 Daniel Korte svůj postoj v hlasování 'proti návrhu' vyzpíval. To vzbudilo nelibost opozice, šéf KSČM Vojtěch Filip soudí, že by takové počínání mělo znamenat, že se hlasování zdržel.

 

PODÍVEJTE SE:

 

 

PSALI JSME:

 

"Nikde není psáno, že by poslanec nesměl svůj názor vyzpívat," reagoval na výtky Daniel Korte. Zastal se ho i jeho stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek: "Možná hlasování kolegy Korteho bylo mírně nezvyklé, ale pokud jde o důstojnost, tak reflektoval důstojnost projevů opozičních poslanců."

 

Samotnému hlasování o nedůvěře vládě předcházela sedmihodinová diskuse.

 

Z výsledku hlasování měl premiér Petr Nečas (ODS) radost, ačkoliv diskuse, která mu předcházela, podle jeho slov zbytečně ujížděla do osobních útoků.

 

"Jsem rád, že z vystoupení všech koaličních politiků zazníval důraz na reformy. To znamená, že existence této vlády spočívá v provedení reforem, nikoliv v tom, že tato vláda sedí v určitých úřadech," ocenil Nečas. Slíbil, že vláda bude o zásadních legislativních změnách jednat i s opozicí, údajně tak, jako činila doposud.

 

"Bohužel se sociální demokracii nepodařilo vyjádřit nedůvěru vládě Petra Nečase. Přesto jsem přesvědčen, že bylo dobře, že ČSSD toto hlasování vyvolala. Bylo totiž nezbytné ukázat na vážné problémy, které pro českou společnost znamená tato koalice," řekl krátce po hlasování předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

 

"Vláda naši podporu nemá, nemá ani podporu veřejnosti. Vláda ztratila morální kredit k tomu, aby vedla zemi a dělala reformy," dodal Sobotka s tím, že ČSSD udělá vše pro to, aby připravované reformy Nečasovy vlády neprošly legislativním procesem.

 

Šéf ČSSD také opět předeslal, že pokud jeho strana vyhraje příští sněmovní volby, část těchto reforem zruší.

tn.cz / Mediafax