Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nečasův kabinet žádá poslance o důvěru

Sněmovna
Zdroj: Mediafax
Kabinet by se získáváním důvěry neměl mít zásadní problémy, žádné zvraty se s ohledem na většinu, kterou vláda ve Sněmovně má, neočekávají - ilustrační foto

Kabinet Petra Nečase (ODS) žádá v úterý Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.

Trojkoaliční vládě bude stačit 101 hlasů, kabinet se ovšem spoléhá na podporu všech 118 zákonodárců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Ještě před začátkem schůze se setká předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) s místopředsedy dolní komory a poté s předsedy poslaneckých klubů.

 

Žádný ze zákonodárců zatím nenahlásil absenci a stejně jako vládní koaliční strany, tak i opozice spoléhají na účast všech zákonodárců.

 

Kabinet by se získáváním důvěry neměl mít zásadní problémy, žádné zvraty se s ohledem na většinu, kterou vláda ve Sněmovně má, neočekávají. "Vláda Petra Nečase má za období samostatné České republiky historicky největší podporu ve Sněmovně. Ještě žádná politická vláda se doposud nemohla spoléhat na hlas tolika legislativců jako tento kabinet," uvedl politolog Josef Mlejnek.


ČTĚTE TAKÉ:

SEZNAM: Nový NERV má 15 členů, mezi nimi je i Janota

 

Pokud se nepočítají úřednické vlády Josefa Tošovského a Jana Fischera, pak se doposud české vlády pohybovaly ve Sněmovně na velmi nejisté hraně. Buď byly menšinové a opíraly se o smluvenou toleranci opozice, nebo měly těsnou většinu a spoléhaly se na hlasy přeběhlíků.

 

"Jako jistý vzor stabilní vlády se doposud uváděl jen kabinet Václava Klause, který se v roce 1992 opíral o 105 poslanců. Od té doby až doteď pak už taková většina nebyla," dodal Mlejnek.

 

Politolog neočekává, že by se některý z poslanců vládních stran na poslední chvíli rozhodl kabinet nepodpořit. "Všechny tři strany mají velký zájem na tom, aby ve vládě seděly, a podle toho budou také hlasovat. Kromě toho doposud neřešily nijak závažné věci, střety mezi nimi můžeme očekávat až v následujících měsících," uvedl.

 

O důvěru bude vláda žádat s programovým prohlášením, které odhlasovala na své schůzi minulou středu. "Toto programové prohlášení obsahuje vizi a úkoly vlády, která si je vědoma své odpovědnosti provést hluboké strukturální reformy veřejných systémů, převést úspěšně zemi přes turbulence globální ekonomiky, jejíž jsme nedílnou součástí, zachovat a posilovat demokratické hodnoty českého státu a chránit svobody a individuální práva našich občanů," zdůraznil kabinet v dokumentu.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Jako hlavní úkoly vymezil kabinet následujících pět klíčových priorit:

 

1. Reformovat veřejné finance s cílem zastavit rostoucí veřejný dluh a nastavit parametry rozpočtové politiky tak, abychom v roce 2016 dosáhli vyrovnaných veřejných rozpočtů


2. Provést takovou reformu důchodového systému, aby byl dlouhodobě udržitelný a schopen reagovat na měnící se demografickou strukturu české společnosti


3. Přijmout sadu reformních opatření vedoucích k modernizaci a vyšší efektivnosti zdravotnického systému


4. Realizovat reformu systému terciárního vzdělávání


5. Přijmout opatření vedoucí k zásadně vyšší míře transparentnosti v oblasti veřejných zakázek a opatření snižující prostor pro korupci ve veřejném sektoru

 

V Poslanecké sněmovně zasedlo po květnových volbách 53 zákonodárců za ODS, 41 z TOP 09 a 24 poslanců Věcí veřejných. Opozici představuje 56 poslanců ČSSD 26 představitelů KSČM.

tn.cz / Mediafax