Nedávejte dětem helmy na doma, nenaučí se správně padat

Z Americky se do Česka dostala nová móda. nasazovat dětem, když se učí chodit, helmy. Lékaři před touto praxí varují. Děti si prý nevypěstují potřebné reflexy pro padání.

Helma pro batole na doma je módním hitem, který má předcházet úrazům v době, kdy se učí chodit. Je lehká, vypadá "roztomile", je určená pro děti od sedmi měsíců, avšak lékaři před jejím používáním varují, informuje v úterním vydání deník MF DNES.

 

Móda domácích helem se k nám šíří z Ameriky, Anglie a Itálie, propaguje je reklama i mnozí rodiče. Lékaři však upozorňují třeba na to, že dítě se nenaučí správným reflexům, které ho mají v budoucnu chránit. Neuvědomí si, že náraz bolí a je záhodno se mu příště vyhnout. A pokud pak upadne bez helmy na betonu, nedokáže pád samo ztlumit, popisuje MF DNES.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

Dalším rizikem jsou častější pády, které nadměrně zatěžují ještě nezralou krční páteř. Na ni se přenese náraz, který by jinak pohltila lebka. Místo boule na hlavě tak může batole utrpět mnohem vážnější úraz. Nehledě k tomu, že rodiče ukolébaní pocitem bezpečí jsou při hlídání dětí méně ostražití, uvádí MF DNES.

 

Podle některých lékařů má helma opodstatnění jen u malé části dětí, které jsou hyperaktivní nebo trpí vzácnou krvácivou poruchou a s každým malým poraněním roste riziko, že vykrvácejí, píše MF DNES.

muf tn.cz / Mediafax