Nejdéle žijí vysokoškoláci na Královéhradecku. Nejdříve se umírá na Teplicku

Vysokoškoláci umírají později než lidé se základním vzděláním. K životu přistupují zodpovědněji. Nejdříve umírají lidé na Teplicku.

Vysokoškoláci žijí až o 18 let déle než ostatní, v Hradci Králové se lidé dožívají vyššího věku než jinde v republice. Vyplývá to z čerstvé studie České demografické studie, o jejichž výsledcích informují ve středu Lidové noviny.

 

Podle studie vysokoškoláci žijí v průměr až o 18 let déle než třeba ti, kteří mají za sebou jen základní školní docházku. Lidé s diplomem jsou totiž podle expertů vůči sobě odpovědnější."Také se více zajímají o složení potravin a kupují si kvalitnější jídlo," vysvětluje autorka výzkumu profesorka Jitka Rychtaříková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


ČTĚTE TAKÉ:

V Česku se v roce 2010 narodilo 117,2 tisíce dětí, zemřelo 106,9 tisíc lidí!

 

"Absolvent univerzity či jiné vysoké školy, které je dnes 25 let, má naději žít ještě dalších 60 let, pětadvacetiletý muž se základním vzděláním bude v průměru žít dalších 42 let," dodala.

 

Absolventi VŠ také málokdy dělají fyzicky náročnou práci a méně často se pohybují v obtížných pracovních podmínkách, kde je hluk či horko.

 

Ideální by bylo, kdyby tento vysokoškolák žil navíc v Hradci Králové - zde se totiž lidé dožívají vyššího věku než jinde v Česku. Naopak v Teplicích na severu Čech umírají lidé, především muži, nejdříve z celé země. Podle odborníků může za to mj. jejich životní styl. "Na Teplicku je o dvacet procent více kuřáků než v jiných krajích," upřesnil Josef Richter ze Zdravotnického ústavu v Ústí nad Labem.

 

muf tn.cz / Mediafax