Hlasujte!

Nejdůvěryhodnějšími předsedy stran jsou Okamura a komunista Filip! Co si myslíte vy? ANKETA

předsedové strana - důvěra
Zdroj: Mediafax

Třiadvacet let po revoluci pokládají lidé za nejdůvěryhodnější předsedy politických stran Tomia Okamuru, který se svým hnutím Úsvit ještě neměl příležitost ve Sněmovně prokázat své kvality a šéfa komunistů Vojtěcha Filipa. Překvapivé výsledky, které nejsou příliš dobrou vizitkou lídrů zavedených politických stran, vyplývají z průzkumu agentury SANEP.

Anketa

Kterému z předsedů politických stran nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 4028 lidí.
Absolutním vítězem průzkumu, kterého se zúčastnilo 2715 lidí ve věku od 18 do 69 let, je první muž hnutí Úsvit za přímou demokracii Tomio Okamura. Ten se totiž těší důvěře téměř třetiny veřejnosti (31,1 %) a lidé u něj také nejčastěji volili jednoznačnou odpověď "ano". Zpravidla totiž lidé u hodnocení osobností šahají k méně přesvědčenému vyjádření "spíše ano".

 

Druhé místo mezi sedmnácti čelními představiteli politických stran získal v otázce "důvěryhodnosti" předseda KSČM Vojtěch Filip, který má aktuálně v souhrnu důvěru 30,8% dotázaných a je následován třetím nejdůvěryhodnějším předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se ziskem 29,9% kladných hlasů.

 
"Právě představitelé levice v čele s Tomio Okamurou, který již u voličů zabodoval v senátních volbách v roce 2012, při nichž získal ve Zlínském volebním obvodu více jak 30 procent hlasů, a jehož rétorika má spíše blíže k levicově orientovaným voličům, je náznakem převládajících levicových nálad ve společnosti," hodnotí výsledky sociologové agentury SANEP.

 

Schwarzenberg ztrácí


Kdo však nemůže mít z výsledků velkou radost je šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten sice skončil na čtvrtém místě se ziskem 28,7 %, oproti ještě nedávné minulosti si však výrazně pohoršil. Autoři průzkumu to připisují zklamání lidí z činnosti pravicových stran v čele s ODS a TOP 09. Důvěra v Karla Schwarzenberga totiž poklesla oproti únorovému šetření stejné společnosti z hodnoty 41,4% na aktuálních 28,7% kladných hlasů.

 

Výrazně hůře pak na tom je úřadující předseda ODS a bývalý ministr průmysl Martin Kuba. Ten se totiž těší důvěře pouhých 12,5% veřejnosti. Lépe než on totiž dopadl i třeba předseda Strany zelených Martin Liška (18,8%) či miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který má aktuální důvěru v souhrnu 15,4% veřejnosti. Před Martinem Kubou je však i předsedkyně SUVERENITY - Blok Jany Bobošíkové s důvěrou 14,3% respondentů.


Na dně žebříčku se pak pohybuje třeba Petr Mach ze Strany svobodných občanů (1,2 %), Karolína Peake (2,8%), která e už ale svého předsednictví ve straně LIDEM vzdala, což průzkum nezaznamenal či šéf DSSS Tomáš Vandas (3,1%).
 


 

Hodně špatně však dopadl také například předseda Pirátů Jakub Michálek (3,4%), šéf VV Vít Bárta (6,5%), první muž Starostů Petr Gazdík (6,7%), předseda SPOZ Zdeněk Štengl (6,9%), expremiér a předseda LEV 21 Jiří Paroubek (7,8%) či předseda lidovců Pavel Belobrádek (9,2%).
 

 

Hodnocení důvěryhodnosti čelních představitelů politických stran ukazuje pozitivní či negativní příklon široké veřejnosti k jednotlivým osobnostem. Tyto výsledky důvěryhodnosti předsedů politických stran a hnutí společnosti SANEP tak nelze zaměňovat s volebními či stranickými preferencemi.
 

tn.cz / mrk