Ministerstvo varuje:

Nejezděte do egyptské Taby, není tam bezpečno!

Nejezděte do Egypta za individuální turistikou, především do oblíbené Taby, to stojí ve varování ministerstva zahraničí. O nebezpečí na Sinajském poloostrově informovalo ministerstvo už ve středu.

Češi by neměli cestovat Sinajský poloostrov, nebezpečí kvůli bezpečnostní situaci hrozí na severní části poloostrova včetně turistického letoviska Taba, upřesnilo v pátek své varování ministerstvo zahraničních věcí. Už ve středu doporučilo, aby lidé nejezdili do Egypta za individuální turistikou.


ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo varuje před cestami do Egypta, zejména na Sinaj


"Při pobytech v turistických letoviscích v jižní části Sinajského poloostrova nedoporučujeme českým občanům cesty mimo tato letoviska," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.


V oblasti Sinajského poloostrova a zejména v jeho severní části se podle české diplomacie od počátku roku 2011 výrazně snížila bezpečnost. Především kvůli ilegálním přistěhovalcům, ozbrojeným skupinám, obchodu se zbraněmi a v neposlední řadě také kvůli pronikání extremistů z pásma Gazy. "Na základě dosavadního vývoje nelze v nejbližší budoucnosti očekávat na území Sinajského poloostrova zlepšení situace," napsal rezort.


"Češi strávili v roce 2011 v Egyptě celkem 208 tisíc dovolených. Egypt tak patří mezi deset nejpopulárnějších destinací českých turistů," řekla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.
Mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí v této souvislosti dodala, že do letoviska Taba odlétá letadlo v noci na pondělí, přesně v 00.05.


Riziko hrozí podle ministerstva kromě Sinajského poloostrova zejména ve větších městech, například v Káhiře nebo v Alexandrii, na severu Egypta a na západní hranici s Libyí. "I nadále nelze vyloučit možnost vzniku předem neohlášených stávek a pouličních demonstrací a s tím spojených rizik pro české občany. Ministerstvo zahraničních věcí proto doporučuje občanům během jejich pobytu v Egyptě vyhýbat se jakýmkoliv shromážděním či srocením občanů," uvedlo ministerstvo.


Češi, kteří přesto hodlají do Egypta cestovat, se mohou zaregistrovat v systému Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) na stránkách ministerstva v sekci "Cestujeme". Poskytnuté údaje by měly pomoci ministerstvu při rychlé pomoci Čechům v cizině.

 

tn.cz / mediafax / kos