Nejhorší politickou kulturu mají poslanci. Mezi stranami propadly VV, tvrdí průzkum

Poslanci
Zdroj: Mediafax

Nejhorší politickou kulturu mají podle výsledků Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) poslanci (86 procent). Mezi politickými stranami propadly Věci veřejné, které nezískaly ani deset procentních bodů.

Naopak nejlépe lidé hodnotili chování představitelů obecních samospráv, kteří jako jediní získali nadpoloviční většinu kladného hodnocení (52 procent).


ČTĚTE TAKÉ:

Většina Čechů si podle průzkumu přeje pád Nečasovy vlády

 

Mezi parlamentními stranami jsou lidé nejvíce nespokojeni s politickou kulturou Věcí veřejných (86 procent) a ODS (76 procent). Pozitivněji jsou hodnoceni politici ČSSD a KSČM, jejichž vystupování považuje za velmi dobré či spíše dobré více než třetina dotázaných.

 

V porovnání s předchozím rokem hodnocení členů vlády významně kleslo, a to o 11 procentních bodů. Stejně tak zaznamenali pokles i poslanci (o šest procentních bodů), senátoři (o pět procentních bodů) i představitelé krajů (o pět procentních bodů).

 

Jednoznačně největší pokles však zaznamenali politici Věcí veřejných, jejich úroveň hodnotili v loňském roce občané srovnatelně s jinými politickými stranami. Za dobrou považovalo jejich politickou úroveň loni 31 procent občanů, letos už je to pouze devět procent.


ČTĚTE TAKÉ:

Nežijeme si špatně, myslí si dvě pětiny Čechů

 

Téměř všichni respondenti (91 procent) se domnívají, že je třeba, aby se o politických aférách, sporech a problémech informovalo, protože politici potřebují kontrolu veřejnosti.

 

Naprostá většina občanů se také domnívá, že spousta závažných afér a problémů se zatajuje (88 procent) a že ve většině afér se nedá vyznat (87 procent). Podle většiny dotázaných (73 procent) patří spory a aféry k životu a vyskytují se podle jejich názoru i v jiných demokraciích. Přesto si 84 procent dotázaných myslí, ža takové spory dělají ostudu Česku ve světě.

 

Podle většiny občanů (73 procent) nemají spory žádný účinek a ničeho se nedosáhne a téměř tři čtvrtiny (71 procent) si dokonce myslí, že v nich jde hlavně o vyřizování osobních účtů. Polovina dotázaných (49 procent) pak vyjádřila souhlas s tím, že aféry nafukují novináři.

 

Průzkum probíhal od 5 do 12. března a zúčastnilo se ho 1053 respondentů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / kos