Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.3. 2013 16:27
anketa Žebříček oblíbenosti

Nejoblíbenějším politikem je Dienstbier, nejhůře dopadl Jankovský. Kdo vadí VÁM?

Jiří Dienstbier - prezidentský kandidát - 1
Zdroj: Mediafax
Jiří Dienstbier je podle březnového průzkumu agentury STEM nejoblíbenějším politikem

Nejpopulárnějším politikem zůstává podle průzkumu agentury STEM bývalý místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Na pomyslné druhé příčce je místopředseda ODS Jiří Pospíšil a třetí je Karel Schwarzenberg. Na opačném konci skončil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Hlasujte, kdo vadí vám!

Anketa

Kdo je vaším nejméně oblíbeným politikem?

Hlasovalo 816 lidí.
Nejoblíbenějším českým politikem je Jiří Dienstbier, sice oproti minulému průzkum ztratil 8 procentních bodů, přesto výrazně vede. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil na druhém místě ztratil tři procentní body, příznivě ho vnímá 51 procent Čechů. Z první desítky politiků si polepšil jen předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, nárůst popularity o čtyři procentní body na 49 procent ho vynesl na třetí místo.
 

Dienstbier vévodí žebříčku popularity STEM nepřetržitě od září 2011, jeho série se ale přeruší. O víkendu totiž na sjezdu ČSSD přišel o svou stranickou funkci a do příštího průzkumu, který se zaměřuje jen na předsedy a místopředsedy parlamentních stran a členy vlády, ho proto STEM nezařadí. Ze stejného důvodu v něm nebude ani Dienstbierova stranická kolegyně Marie Benešová, která je nyní se 40 procenty na pátém místě.
 

Neúspěšný prezidentský kandidát Schwarzenberg se na bronzovou příčku posunul z lednového šestého místa. Přeskočil tak i předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který si pohoršil o šest procentních bodů a je se 42 procenty čtvrtý. Benešová ztratila šest procentních bodů. Šestou místopředsedkyni ODS a šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou příznivě vnímá 40 procent lidí, zhruba stejně jako sedmého Michala Haška, prvního místopředsedu ČSSD.
 

Další místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek si pohoršil o sedm procentních bodů a je se 39 procenty osmý. O šest procent méně získal na devátém místě místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. První desítku uzavírá předseda KSČM Vojtěch Filip, kterého příznivě vnímá 25 procent lidí, což je jeho historické minimum.
 

Češi některé ministry ani neznají
 

Alespoň o tři procentní body si kromě Schwarzenberga v průzkumu polepšili ještě ministr školství Petr Fiala, ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) a ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Fiala je s 23 procenty na 14. místě, Hanákovou příznivě vnímá pětina lidí, což ji řadí na 20. místo, Müllerová je se 14 procenty dvaadvacátá. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vnímá kladně 13 procent Čechů.
 

Žebříček uzavírá s osmi procenty ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM), kterého ale 42 procent lidí nezná. Devět procent lidí kladně hodnotí ministra bez portfeje Petra Mlsnu (LIDEM), nezná ho ale dokonce 62 procent Čechů.
 

Devítiprocentní oblibu má podle průzkumu také předseda Věcí veřejných Vít Bárta, o tři procenta lépe na tom je vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
 

Průzkum se uskutečnil od 28. února do 8. března a zúčastnilo se ho 1091 lidí.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama