Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.9. 2013 21:39
ankety Hlasujte i vy

Nejpopulárnějším politikem je Rusnok. Kdo je vaším favoritem? A koho máte nejméně rádi?

Žebříček politiků
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Nejpopulárnějším českým politikem je premiér v demisi Jiří Rusnok. Takový je výsledek průzkumu agentury STEM. Na "bedně" skončil ještě Michal Hašek (ČSSD) a Tomio Okamura (Úsvit). Hlasujte v naší anketě, kdo je vaším favoritem, a naopak, kterého z vybraných politiků nemůžete vystát.

Anketa

Který z vybraných politiků je váš oblíbenec?

Hlasovalo 1411 lidí.

Anketa

Kterého z vybraných politiků nemůžete ani vystát?

Hlasovalo 1246 lidí.
Premiér v demisi Jiří Rusnok dostal jako jediný z politiků přes 50 procent kladného hodnocení. Ostatní byli pod touto hranicí. Ve výsledcích agentura STEM sečetla příznivá hodnocení, tedy velmi příznivý a spíše příznivý. Premiér v demisi dosáhl 52% kladných hodnocení.
 

Na druhé místo je "superman" a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek s 46% pozitivních hlasů. Na stejný výsledek dosáhl i senátor a lídr hnutí Úsvit přímé demokracie ve středních Čechách Tomio Okamura. Čtvrtou a pátou příčku okupují další sociální demokraté - Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek.
 

Na 40 procent pozitivních hlasů se dostal ještě podnikatel Andrej Babiš. Podle výzkumu agentury STEM jsou nejoblíbenějšími pravicovými politiky místopředseda ODS Jiří Pospíšil a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Kompletní žebříček agentury STEM najdete na konci článku.
 

"Z výzkumu vyplývá, že v době od května 2013, kdy STEM provedl poslední průzkum na toto téma, klesla popularita čelných představitelů stran bývalé koalice. Týká se to jak osobností ODS (největší propad – 12 procentních bodů – zaznamenal v květnu nejpopulárnější politik Jiří Pospíšil, ztratili ale i Miroslava Němcová, Martin Kuba a Pavel Blažek), tak TOP 09/STAN (v tomto případě jsou ovšem poklesy Karla Schwarzenberga i Miroslava Kalouska podstatně mírnější, popularita Petra Gazdíka se nezměnila), ztrátu zaznamenala také bývalá předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Pokles příznivých názorů na politiky bývalé koalice bezesporu souvisí s nedávnými aférami a následným pádem Nečasovy vlády," uvádí STEM.
 

Desítku nejoblíbenějších politiků ve výzkumu agentury STEM uzavírá devátá Miroslava Němcová z ODS a desátý sociálnědemokratický Jeroným Tejc. Bývalý prezident Václav Klaus je v žebříčku dvanáctý se ziskem 29 procent kladných hlasů. Kancléř současného prezidenta Miloše Zemana, který je lídrem zemanovců ve Zlínském kraji, se pak umístil na 16. příčce. Od respondentů dostal 24% pozitivních hlasů.
 

Z osobností mimo strany, které byly zastoupeny v rozpuštěné Sněmovně, mají nejlepší pozici lídři nových politických subjektů senátor Tomio Okamura reprezentující Úsvit přímé demokracie a podnikatel Andrej Babiš, zakladatel strany ANO. Představitelé dalších malých stran Ondřej Liška (Strana zelených), Vratislav Mynář (SPOZ) a Jana Bobošíková (Hlavu vzhůru) se pohybují kolem poloviny žebříčku. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Jiří Paroubek (NS-LEV 21) a Tomáš Vandas (DSSS) v jeho spodní třetině.
 


Výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 29. srpna až 8. září. Na otázky odpovídalo celkem 1093 respondentů.
 

Tabulka - Předvolební žebříček popularity politiků
Zdroj: tn.cz / Mediafax

tn.cz / hmr
Reklama