Politika na internetu: Véčkaři bodují stránkami, facebooku vládne TOP 09

Webové stránky politických stran
Zdroj: Mediafax

Všechny parlamentní strany si dobře uvědomují nutnost oslovovat voliče pomocí moderních technologií - sociílních sítí, nebo videokanálů na portálu Youtube.com, ale i dalšími cestami.

Téměř 300 tisíc návštěvníků navštívilo v loňském roce webové stránky Věcí veřejných, přes 257 tisíc si prohlíželo domovské stránky TOP 09 a téměř 195 tisíc web sociálních demokratů. Všechny parlamentní strany také sázejí na sociální sítě a využívají YouTube, zjistil Mediafax.

 

 

"V roce 2011 zaznamenaly webové stránky Věcí veřejných 298 tisíc unikátních návštěvníků, za první dva měsíce roku 2012 to bylo bezmála 30 tisíc návštěv," řekl Mediafaxu mluvčí Věcí veřejných Pavel Reichard.

 

 

 

Podobně vysokým číslem se může chlubit i TOP 09, internetové stránky této strany navštívilo v loňském roce 257 240 návštěvníků, v lednu a únoru letošního roku jich bylo 61 522.

 

 

Anketa

Který web se vám líbí nejvíce?

Hlasovalo 349 lidí.
"Lidé po stránkách TOP 09 surfují v průměru tři minuty. Obsah se snažíme neustále aktualizovat a upravovat podle toho, co návštěvníky nejvíce zajímá," přiblížila tisková mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová. "Statistiky ukazují, že nejpopulárnější jsou rubriky s informacemi o politickém dění, tedy Tiskové zprávy a Fakta a argumenty. Třetí nejnavštěvovanější rubrikou je Jak se stát členem, v pořadí další oblíbenou stránkou je Volební program," dodala.

 

Třetí nejvyšší návštěvnost má web sociálních demokratů, který během 12 měsíců roku 2011 navštívilo 194 800 unikátních návštěvníků, v prvních dvou měsících tohoto roku pak 42 375 lidí. "Zejména v posledních měsících je trendem vzrůst návštěvnosti, statistika také nezahrnuje návštěvnost webů krajských, okresních a místních organizací," prozradil mluvčí ČSSD Martin Ayrer.

 

 

U sociálních demokratů jsou nejnavštěvovanějšími kategoriemi zprávy na hlavní stránce, ale i petiční a protestní akce či osobní profily stranických politiků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fischer rozjíždí prezidentskou kampaň na Facebooku

 

Na web KDU-ČSL zavítalo loni 119 923 unikátních návštěvníků (za leden a únor tohoto roku 35 390) a v pořadí páté stránky KSČM v loňském roce navštívilo 110 066 unikátních návštěvníků a za první dva měsíce letošního roku 21 191.

 

 

Překvapivě až na šestém místě se loni umístil web občanských demokratů, který navštívilo zhruba 100 tisíc unikátních návštěvníků, návštěvnost se však mění podle toho, zda jde o volební či nevolební rok.

 

 

"Naproti tomu v roce 2010, kdy probíhaly volby do Poslanecké sněmovny, Senátu a obecních zastupitelstev byl počet unikátních návštěvníků více než dvojnásobný, tedy asi 220 tisíc," vysvětluje tiskový mluvčí ODS Tomáš Bartovský.

 

Občanští demokraté zároveň zaznamenali výrazný přírůstek návštěvnosti v prvních dvou měsících letošního roku, během nichž na jejich web přišlo téměř 90 tisíc lidí. Z toho však zhruba třetinu tvořili návštěvníci ve dnech hackerských útoků: "I tak však počet unikátních uživatelů letos narůstá, což lze vysvětlit právě blížícími se krajskými a senátními volbami."

 

Web Strany zelených navštívilo v minulém roce 59 439 unikátních návštěvníků (za první dva měsíce letošního roku 13 173) a na internetové stránky Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) zavítalo loni 51 314 unikátních návštěvníků (13 169 za leden a únor 2012).

 

 

Strana Národní socialisté – levice 21. století vznikala teprve na konci loňského roku, a proto Mediafaxu poskytla jen čísla za letošek. Její stránky navštívilo v tomto roce zatím přes 12 tisíc uživatelů.

 

 

Svůj web má samozřejmě i Komunistická strana Čech a Moravy. Bohužel se nám nepodařilo zjistit, jakou návštěvnost web komunistů zaznamenal za rok 2011 a ani jsme se přes něj nedokázali dostat na žádné související stránky KSČM na Facebooku.

 

 

Kolik kdo do webu investuje?

 

Zejména větší strany dávají do svých stranických webů často stovky tisíc korun, nejdále jde v této oblasti TOP 09, která letos počítá s rozpočtem na online reklamu ve výši zhruba 2,5 milionu korun. Tato suma však neobsahuje pouze propagaci stranického webu, ale i nejrůznější interaktivní aplikace či prezentaci na sociálních sítích, kde TOP 09 vede.

 

Rozdíly jsou v tom, zda si konkrétní strana najímá na správu a prezentaci webu externí firmy, nebo se o internetové stránky stará sama.

 

PSALI JSME:

Paroubek chrastí miliony a spouští kampaň. Chce upozornit, že už není v ČSSD

 

"Na služby spojené s propagací a vývojem webu si nenajímáme žádnou agenturu. Vše je vytvářeno členy, sympatizanty a zaměstnanci SPOZ," přiblížila ředitelka PR a tiskového oddělení strany Hana Burianová.

 

Připomeňte si předvolební spoty politických stran před posledními volbami do Parlamentu ZDE.

 

A podobnou cestou se snaží jít i zelení. "V roce 2011 byly náklady na provoz a vývoj webových stránek Strany zelených 200 tisíc korun. Na konci roku jsme však uzavřeli etické partnerství se společností Greendata a náklady na provoz webu tak snížili na minimum," uvedla hlavní manažerka Strany zelených Zuzana Čekalová a dodala: "V letošním roce intenzivně pracujeme na vývoji webových stránek a jejich dalším propojování s novými médii, veškerá tato činnost však probíhá zcela zdarma, protože s námi na všem spolupracují příznivci Strany zelených, kteří touto činností podporují zelenou politiku."

 

Youtube, Twitter, Facebook, Google+

 

Čekalová svou odpovědí potvrdila i další zjištění Mediafaxu, totiž že všechny strany již začaly sázet na moderní typy komunikace a využívají sociálních sítí či svých vlastních kanálů na YouTube.

 

"Na zapojení moderních komunikačních prvků do webových stránek ODS dbáme velmi pečlivě. Web ODS je propojen s Facebookem i Google+, na homepage máme speciální lištu pro Twitter. Před loňským kongresem ODS jsme podstatně zvětšili prostor pro videozáznamy a reportáže, které lze přehrát přímo na hlavní stránce. Zde využíváme propojení s YouTube, na kterém máme vlastní kanál TV ODS," poukázal například Tomáš Bartovský.

 

ČTĚTE TAKÉ:

"Chudé" VV se rozšouply. Platí si drahou kampaň

 

Na webových stránkách lidovců, kteří do nich investují zhruba 250 tisíc korun ročně, okno s prezentací Facebooku či odkaz na YouTube také nechybí. "V současné době se rozbíhá projekt pravidelného natáčení videoblogů předsedy strany a jejich zveřejňování právě na YouTube," řekla Markéta Knobová z KDU-ČSL.

 

"Propojení webu se sociálními sítěmi je dnes už samozřejmostí. Naše strana byla jedna z prvních, která měla například oficiální profil na sociální síti Google+. Standardně využíváme Twitter i Facebook a stěžejní část komunikace s veřejností na internetu postupně přesouváme právě na Facebook, kde nám pomalu, ale jistě roste počet fanoušků," potvrdil trend mluvčí NS-LEV21 Tomáš Sazima.

 

Cestou moderních médií se vydala i ČSSD, ta se podle svého mluvčího chce v budoucnu soustředit především na zapojení do Google+ a také oprášit aktivitu na Twitteru. "Máme také upravenou variantu webu pro přístup uživatelů z mobilních zařízení," doplnil Ayrer.

 

Nejlépe se v komunikaci přes sociální sítě vede TOP 09, za jejímž úspěchem jsou nejen větší investice do online reklamy, ale také zacílení kampaně na mladé lidi a veřejnost pracující s internetem. To se projevuje především na rozsáhlé síti fanoušků, která je z českých politických stran bezkonkurenčně nejvyšší.

 

"Na Facebooku máme dlouhodobě nejvíce fanoušků ze všech parlamentních stran. K pátečnímu odpoledni je to 47 697 lidí," přiblížila Alžběta Plívová.

 

Rok 2012 je opět rokem volebním, proto se dá podle oslovených mluvčí očekávat, že se obsah webu, ale i celá online reklama zaměří především na podzimní krajské a senátní volby. A pokud se koaličním stranám nepodaří vyřešit současnou vládní krizi, možná i na mimořádné volby do Poslanecké sněmovny.

tn.cz / mediafax / hru