Některé kostely zůstanou zavřené. Biskupové "uznají" i mši v televizi

Kostel Rohovládová Bělá
Zdroj: oficiální zdroj
Brány kostela v Rohovládové Bělé zůstanou během nedělní papežské mše zavřené. Věřící mohou jet buď do jiných kostelů či sledovat mši v médiích.

Některé kostely zůstanou zavřeny v Královéhradecké a Brněnské diecezi. Biskupové uznají i sledování mše v televizi a rádiu.

Návštěva papeže patří k nejvýznamnějším katolickým událostem v Česku.


Na nedělní mši do Brna se chystá asi 85 až 100 tisíc katolíků. Do Boleslavi v pondělí asi 50 tisíc katolíků. "Z Královéhradecké dieceze pojede na jednu ze mší asi 12 tisíc věřících," řekl koordinátor návštěvy papeže Pavel Dohnal.

 

Povolení biskupů: Do kostela nemusíte

 

Některá biskupství proto vydala tzv. dispens, který věřícím dovoluje nejít v neděli do kostela. "Dovolení zúčastnit se povinné nedělní mše poslechem či sledováním přenosu mše sloužené papežem vydal brněnský a královéhradecký biskup,“ řekl mluvčí České biskupské konference Vladimír Málek. Mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová si nepamatuje, že by byl někdy podobný dispens v Česku dříve vydán.
 

I olomoucký arcibiskup Jan Graubner vydal dispens, že "věřícím promine nedělní neúčast na mši, pokud ji budou sledovat v médiích.“ řekla mluvčí olomouckého arcibiskupství Monika Vývodová.

 

V těchto diecezích mohou tedy zůstat vrata některých kostelů celou neděli zavřená. "Rozhodnutí není plošné, záleží na jednotlivých farářích,“ upozornil Málek. K tomuto opatření biskupové přistoupili proto, aby umožnili i svým kněžím účast na papežských mších.
 

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle pozval všechny věřící aby se zúčastnili papežské mše na letišti v Brně Tuřanech. "Pro ty, kteří pro stáří, zdravotní obtíže nebo z rodinných či jiných oprávněných důvodů nebudou moci do Brna přijet, je povoleno neúčastnit se nedělní mši. Otec biskup jim doporučuje, aby bohoslužbu se Svatým otcem sledovali ve sdělovacích prostředcích," řekla Jandlová.


Královéhradecký biskup Dominik Duka zavedl toto opatření pro nedělní dopoledne. "Tam, kde se v neděli 27. září bude konat bohoslužba, nemělo by to být v čase slavení papežské mše svaté,“ píše se v organizačních pokynech pro kněží této dieceze. Ti, kteří se nebudou moci mše zúčastnit osobně, mohou za návštěvu mše považovat sledování mše v médiích.


Mše nebude v Rohovládové Bělé


Nedělní mše svatá tak neproběhne třeba v Rohovládové Bělé a Vápně na Pardubicku. "Věřící mají možnost zúčastnit se mše třeba v kostele v Lázních Bohdaneč, která proběhne dříve, či papežskou mši sledovat v médiích,“ řekl bohdanečský farář Oldřich Šmeral, který byl správou farnosti Rohovládová Bělá pověřen.


"V lanškrounské farnosti byly hodiny bohoslužeb upraveny tak, aby věřící mohli sledovat papežskou mši i v médiích," řekl lanškrounský děkan Zbignew Jan Czendlik. Podle děkana z farnosti na mši s papežem odjíždí asi desetina lidí.


Běžný provoz v Litoměřickém biskupství


V kostelích, které patří pod litoměřickou diecezi, platí běžný nedělní provoz. "Dispens tu neplatí, protože lidé z naší farnosti se chystají spíše na mši do Staré Boleslavi," řekl českolipský kněz Viliam Matějka.

tn.cz / muf