Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Někteří exministři ještě nepodali do Sněmovny majetková přiznání

Někteří exministři úřednické vlády Jana Fischera dosud nepodali do sněmovny majetková přiznání, jak jim ukládá zákon o střetu zájmů.

Podle informací ze sněmovního registru formulář za letošní ani za loňský rok nedodali bývalí ministři pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a kultury Václav Riedlbauch.
 

Sněmovní mandátový a imunitní výbor už na to "hříšníky" upozornil. Podle jeho předsedy Jeronýma Tejce (ČSSD) mohou dokument ještě podat nejpozději do začátku září. Potom se přiznáními bude výbor zabývat. Za nesplnění zákonné povinnosti hrozí až padesátitisícová pokuta, a to opakovaně.
 

PSALI JSME:

Daňové přiznání na poslední chvíli. Ptali jste se poradkyně
 

"Největší nedostatky nejsou u poslanců, ale u bývalých ministrů," řekl Tejc. Výbor se podle něho nad přiznáními sejde v týdnu od 7. září, kdy má sněmovna volit nového ombudsmana. V případě pochybení budou jeho členové jednat i o případných pokutách. Podle registru nedodali za letošní rok přiznání ani exministři spravedlnosti Daniela Kovářová a zemědělství Jakub Šebesta. Podle zákona to měli učinit do měsíce od doby, co Ficherova vláda skočila. Bylo to zhruba v polovině července jmenováním koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS).
 

Podle Tejce je možné, že se někdo spletl a poslal přiznání do registru ministerstva vnitra. Lidé, kteří nejsou dlouhodobě v politice a nepodávají přiznání každý rok, mohou prý na tuto povinnost zapomenout. Věc by však měly ohlídat jejich sekretariáty, uvedl předseda výboru.
 

Z dodaných přiznání vyplývá, že expremiér Fischer letos dal 330.000 korun do opravy chalupy a splácel čtyři úvěry celkem za 341.000 korun. Bývalý ministr vnitra a nynější poslanec ČSSD Martin Pecina hradil hypotéku 2,9 milionu korun a exministr zahraničí a kandidát ČSSD do Senátu Jan Kohout 830.000 korun. Někdejší ministr obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták v přiznání uvedl peněžitý příjem 440.000 korun z blíže neupřesněné kupní smlouvy z letošního února.
 

Exministryni zdravotnictví Daně Juráskové zbývalo v červenci doplatit úvěr ze stavebního spoření 140.000 korun. Bývalý ministr Pavel Zářecký si přivydělal 154.000 korun jako pedagog, 24.000 mu vynesly publikace a 146.000 korun důchod.
 

Žádný záznam do přiznání nezanesli za letošek exministři práce a sociálních věcí Petr Šimerka, školství Miroslava Kopicová, dopravy Gustav Slamečka a pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. Stejně vypadá i přiznání exministra průmyslu Vladimíra Tošovského, který ale v příloze poslal do sněmovny dlouhý soupis drobných darů. Patří k nim lahve různého alkoholu, obraz beduína, karikatura, mapa Iráku, jantarová miska, krůta a sekyra. Přiznání podal i bývalý ministr financí Eduard Janota, detaily ale ještě nejsou na sněmovních webu přístupné.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK