Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

usmíření

Německý kardinál v Boleslavi litoval mnichovské dohody! Vysloužil si bouřlivý potlesk

Reinhard Marx
Zdroj: ČTK

Několik tisíc lidí v sobotu zavítalo na slavnostní poutní mši na Mariánské náměstí ve Staré Boleslavi u Prahy, kde byl před 1078 lety zavražděn patron země, kníže Václav. Mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Přítomen ale byl i německý kardinál Reinhard Marx, který vyzval k pokračování smíření mezi Čechy a Němci a připomněl 75. výročí od podpisu mnichovské dohody, která znamenala okupaci Československa. Vysloužil si za to obrovský potlesk přítomných.

Podle mnichovského kardinála Marxe musí pokračovat usmíření mezi oběma národy a započatý dialog mezi Čechy a Němci nesmí ustrnout. Podpis mnichovské dohody podle něj bezpočet lidí v Česku i Evropě zavalil nepopsatelným utrpením. "Násilí a bezpráví vsadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a velice se mě to dotýká," uvedl Marx.

 

Duka ve své řeči připomněl, že letošní mše se koná v roce, kdy se připomíná 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Zdůraznil také, že Stará Boleslav patří mezi nejstarší mariánská poutní místa a přirovnal ji například k podobným významným místům, jako je polská Čenstochová.

 

Podle Duky se kníže Václav stal už ve středověku symbolem odvahy ke změně a naděje na příznivý osud. Při mši byla před arcibiskupem lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií. Podle Duky je lebka znakem, že byl kníže Václav také bojovníkem, který dvakrát unikl smrti. "Potřetí podlehl zradě a zákeřnému přepadení a to je důvod, proč zde jsme. To je důvod proč, vždy v ohrožení a ve chvílích zrady, prosíme slovy básníka, aby náš svatý kníže potěžkal kopí," uvedl Duka.

 

Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50.000 lidí.
 

tn.cz / ČTK / mrk