státnická návštěva Lidic

Německý prezident uctí osobně památku lidických obětí

Památník v Lidicích
Zdroj: Oficiální zdroj
K památníku Lidic přijede dnes vzdát hold německý prezident

Prezident Joachim Gauck přijede ve středu na svou první státnickou návštěvu České republiky. Jako první německý prezident navštíví Lidice, kde položí věnec u společného hrobu lidických mužů a kytice u pomníku zavražděných dětí.

 

Dopoledne a větší část doby po obědě stráví prezident Spolkové republiky Německo v Praze. V deset hodin ráno jej čeká slavnostní uvítací ceremoniál na Hradě i s vojenskými poctami. Potom se státníci odeberou k soukromému rozhovoru.
 

Důležitou symbolickou rovinu splní cesta obou prezidentů do Lidic. Do středočeské obce dorazí v sedmnáct hodin a přibližně dvě hodiny tu zůstanou. U příležitosti 70. výročí vyhlazení Lidic se hlava německého státu dokonce setká s některými z těch, kteří přežili. Gauck je prvním německým prezidentem v dějinách, který se rozhodl Lidice navštívit
 

Cestou do České republiky Gauck pokračuje ve svém turné po zemích, které mohou na své dějinné zkušenosti s Německem nahlížet s pocitem křivdy. Jeho první zahraniční návštěva vedla do Polska, kde se setkal se svým protějškem Bronislawem Komorowským. I zde německý prezident vyjádřil lítost nad příkořími, kterých se nacistický režim na Polácích dopustil. V květnu se vydal do Izraele. Naopak pozvání na Ukrajinu Joachim Gauck odmítl kvůli věznění Julije Tymošenkové.
 

Ozdravení historicky poznamenaných česko-německých vztahů znamenal už dopis, který Gauck Klausovi zaslal u příležitosti výročí vyhlazení Lidic a Ležáků. V listu z 8. června mimo jiné stojí, že německý prezident ostře odsuzuje tragédie z druhé světové války.
 

 

"Myšlenka na opovrženíhodné teroristické činy z Lidic a Ležáků mne naplňuje hlubokým zármutkem a studem. Německo si je vědomo své historické odpovědnosti. Proto musí být nejvyšším přikázáním veškerého politického jednání zabránit opakování války a teroru. Zločinné plány nacistického teroristického režimu, aby se navíc z paměti lidstva vymazala dokonce i jména obcí, se nenaplnily. Lidice žijí dále. Jméno Lidice si zvolily obce po celém světě, umělci jako Bohuslav Martinů nebo Heinrich Mann se chopili martyria Lidic a uchovali vzpomínku na osud obětí,“ napsal německý státník.
 

Joachim Gauck se do čela našeho největšího souseda postavil po letošních březnových volbách, na jeho osobě se shodla vláda i opozice. Původně působil jako pastor, ale roku 1990 s duchovní kariérou skončil. Proslul jako neúnavný zastánce demokracie a lovec komunistických zločinců. Deset let pracoval jako ředitel Úřadu spolkového zmocněnce pro dokumenty Stasi, bývalé německé tajné rozvědky.

 

tn.cz / kisa