ZÁZNAM HOVORU: Záchranka prosí lékaře Bulovky, aby odrodili ženu

Pražská záchranka poskytla záznam telefonických hovorů mezi operátorkou a nemocnicí na Bulovce, která odmítla přijmout právě rodící ženu.

"Záznam je pochopitelně autentický," řekla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová. K porodu dvaadvacetileté ženy došlo ve čtvrtek 8. dubna večer.


"Kontrakce, čili porodní bolesti nastaly u ženy velmi rychle. Sanitka s ní tedy spěchala do nejbližší nemocnice. Tou byla Bulovka," upřesnila Ernestová.


Nemocnice na Bulovce však rodičku odmítla přijmout s odůvodněním, že má takzvaný stopstav a dva právě probíhající porody. Začínající porod už ale nebylo možné oddálit. Zdravotníci proto trvali na přítomnosti alespoň porodníka.


PSALI JSME:
V nemocnici Na Bulovce nepřijali rodící ženu. Porodila v sanitce


"Paní doktorko, prosím, mohl by někdo z doktorů porodníků jít k tomu porodu," naléhala dispečerka. "Samozřejmě, že bychom mohli, k tomu porodu, my tady máme další dva porody v běhu, to za prvé. Za druhé to je vaše chyba," odpověděla lékařka, která měla zrovna službu. "My vám někoho pošlem, třeba sestru" dodala.


Záchranáři v sanitce naštěstí ženu odrodili bez újmy na zdraví, dítě přišlo na svět rovněž zdravé. Nemocnice se nyní brání, že nešlo o odmítnutí, ale o nešťastnou shodu náhod - důvody údajně byly překročení kapacity porodního oddělení a momentální vytíženost lékařů.


Vyjádření nemocnice na Bulovce (FNB)

"Lékařka byla dnes ráno vedením nemocnice citelně potrestána za styl komunikace mezi ní a dispečinkem záchranky. I přes extrémně stresovou situaci na klinice jí management považuje za neprofesionální a nepřijatelnou," řekl tiskový mluvčí FN Na Bulovce Jakub Hofmann.


"V době příjezdu záchranky se lékaři věnovali akutnímu nebezpečí ohrožení života rodičky. K tomu měli v běhu další jiné porody. I přes tuto kritickou situaci lékařka vyslala svého kolegu k sanitce. Náš lékař byl u rodící ženy společně se záchranáři," okomentoval Hofmann situaci.

Celý záznam rozhovoru najdete pod titulkem tohoto článku.

 

Podle nemocnice je domluva mezi pražskými porodnicemi taková, že tzv. „stop stav“ se vyhlašuje tehdy, pokud je kapacita porodnice překročena o 20 procent. FNB má 24 lůžek. Tzv. „stop stav“ je tedy oznámen telefonicky i faxem, když je v porodnici 29 dětí. Ve čtvrtek jich podle tiskové zprávy nemocnice bylo na klinice 34. Jedná se tak o čtyřicetiprocentní „nadstav“. Zpráva dále uvádí, že nemocnice rychlou záchrannou službu telefonicky i faxem informovala již v 15:40 hodin.(Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale z důvodu urážlivých příspěvků byla diskuze zrušena.)
 

mne tn.cz / Mediafax