genetická indispozice

Vědci: Nemůžete skončit s kouřením? Mužou za to geny!

Část kuřáků bude mít při odvykání kouření větší problémy než jejich "spolubojovníci", může za to jejich genetická predispozice. Celosvětové studie ukazují, že takový problém má až 25 procent testovaných pacientů.

Testování už začalo i v Česku, DNA si zatím nechalo zkontrolovat v Česku přes 400 kuřáků. Na výsledky testů si tak veřejnost bude muset ještě počkat. "Přihlásit se do testování může zatím každý kuřák, který přijde do pražských center pro odvykání kouření, v regionech zatím projekt neběží. Stačí si nechat odebrat krev nebo provést stěry ústní sliznice," popsal genetik Jaroslav Hubáček z laboratoře molekulární genetiky.
 

"Lidé s určitou formou genu CYP2A6, který se podílí na metabolickém zpracování nikotinu, mají sníženou šanci s kouřením přestat. Kuřáci s takovou 'hyperaktivní formou genu' rozkládají nikotin velmi rychle, proto potřebují cigaretu častěji. Hrozí jim tak vyšší riziko rakoviny plic i srdečních nemocí," uvedla Věra Adámková z preventivní kardiologie IKEM.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdrsnější reklama proti kouření běží v USA. Odradí i vás?
 

Do závislosti vstupuje i řada dalších genů, například i SLC6A3, který ovlivňuje hladinu dopaminu v mozku, což vede k ovlivnění návykového chování.
 

"Smutnou kuriozitou je i jedna dvanáctiletá dívka, kterou v pilotním testování objevili lékaři z 1. lékařské fakulty. Poté, co cigaretu v partě vrstevníků zkusila, nemohla přestat. Nepomohlo vysvětlování, výchovné tresty, nic. Bohužel tato dívka může se svojí závislosti kvůli nevýhodné variantě tohoto genu bojovat velmi těžce," popsala Adámková.
 

Hubáček ale podotkl, že genetické predispozice k závislosti na tabáku hrají roli asi ze 60 procent, zbytek je ovlivněný prostředím. "Jedna zahraniční studie ukázala, že paradoxně pacienti s výrazně špatnými dispozicemi nakonec měli v odvykání kouření lepší výsledky než ti, kteří danou variantu genu neměli," popsal Hubáček.

 

fim tn.cz / Mediafax