Neuvěřitelné! Nevidomá malířka kreslí podle hmatu

Výtvarné nadání v sobě objevila Marie Hamburgová z Opavy, a to navzdory tomu, že od narození nevidí. Místo očí používá při malování obrazů své ruce, a přestože svá díla nikdy neuvidí, je malování to, co ji drží při životě.

Ačkoli čtyřiadvacetiletá Marie Hamburgová nikdy nespařila svět kolem sebe, přesto jej dokáže namalovat. Její kresby sice na první pohled připomínají prosté dětské malůvky, stojí za nimi ale nesmírné úsilí. Je totiž potřeba si uvědomit, že tato žena maluje věci, které ve skutečnosti nikdy neviděla, od narození je totiž zcela nevidomá. Je tak pro ni velmi těžké si některé předměty vůbec představit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Slepý zpěvák řídil ferrari rychlostí 292 km/h


“Ona maluje po paměti, takovým způsobem, že si určité předměty osahá, a to, co si osahá, to nakreslí,“ vysvětluje Anna Vaňková, sociální pracovnice z Domu Sv. Cyrila a Metoděje pro nevidomé v Opavě-Vlaštovičkách, kde Marie Hamburgová žije.


Místo očí tak Marie používá své ruce. Tímto způsobem je schopna nakreslit téměř cokoli. “Kreslím domečky, stromečky, zvířata, kapry, květiny, všechno,“ říká Marie, která i kvůli vadě sluchu téměř nemluví.


Marie nejraději maluje takzvanou Čečovou metodou, kterou vynalezl bosenský výtvarník Dino Čečo. “Ta metoda spočívá v tom, že nevidomý člověk má štěteček, kterým protlačuje barvičku na bílé plátno, na plátně barvička během pár vteřin usychá, a nevidomý si může osahat jednotlivé díla,“ popisuje Anna Vaňková.

 

PSALI JSME:

Je sice slepý, ale sestřelí i mouchu ze zdi


Této metody se ale nyní musela vzdát, nemá totiž k dispozici drahé speciální barvy. Musí proto kreslit obyčejnými fixy, nebo pastelkami. To je však mnohem obtížnější, protože není schopna hmatem zjistit, kde přesně co namalovala. Přesto i tak umí nakreslit obdivuhodné věci. “Tohle je něco, co Marušku opravdu baví, zajímá, a co ji drží nad vodou,“ říká sociální pracovnice Anna Vaňková.


Talentu Marie Hamburgové už si všimli i jinde, než jen v jejím mateřském domově pro nevidomé v Opavě, několik jejích výtvarných děl už se tak dokonce prodalo i na dražbách v Praze.
 

tn.cz / Marek Švidrnoch