obrovská podpora

Nevidomý Ondra (11) pomáhá slepým po metanolu

Nevidomý školák z Novojičínska pomáhá obětem metanolové aféry. Muži, který oslepl, napsal povzbuzující dopis, aby mu tak dodal nové chuti do života a poradil mu, co má dělat, aby se s těžkou situací vyrovnal. Obdivuhodný chlapec se dnes dokonce s mužem osobně setkal.

Je mu teprve 11 let, jmenuje se Ondra a pochází z malé vesničky Bernartice nad Odrou nedaleko Nového Jičína. Od narození nevidí, pozorně ale poslouchá všechny zprávy a nejvíce ho zasáhl osud lidí, kteří oslepli kvůli otrávenému alkoholu
 

"Tak jsem si říkal, že bych jim nějak pomohl, aby se s tím lépe smířili a vyrovnali, že s tím není tak těžké žít,“ vypráví Ondřej Zelenka.
 

On sám už se se slepotou vyrovnal dávno, když ale slyšel v Televizních novinách reportáž o Milanu Skupieňovi z Komorní Lhotky, jehož dcera po vypití metanolu zemřela a on sám oslepl, rozhodl se pomoci.
 

"Jak ten pán tam mluvil, že neví, co bude dělat, tak jsem si říkal, že by bylo dobré mu napsat,“ pokračuje malý Ondřejek.
 

A tak sedl za svůj slepecký psací stroj. "Neměl by rezignovat, určitě ne, Neměl by si říkat oslepl jsem. Je se mnou konec. To určitě ne. Poradil bych mu, aby se nebál, aby se naučil chodit s holí, aby nebyl v ústraní života,“ říká Ondra.
 

A dnes dokonce dopis osobně osleplému Milanu Skupieňovi předal i s překladem, aby mu ho mohl někdo přečíst.
 

Pan Milan slova díků hledal jen stěží. "To bych v životě neřekl, že taky malý synek a vzpomene si na takového starého dědka, co je napůl slepý. Děkuji ti mockrát,“ dodává Milan Skupieň.
 

On sám se se ztrátou zraku smiřuje těžce, o to víc si Ondrovy podpory cení. Malý Ondra tak vlil dvaašedesátiletému Milanovi do žil novou energii. Muž,kterému život převrátila pouhá sklenka alkoholu slíbil, že zkusí být tak silný, jako malý Ondřej.
 

fim TN.cz