zbytečná byrokracie

Pozor, můžete přijít o dávky! Úřady chtějí po rodičích nový formulář

Vyplňování formuláře (ilustrační foto)
Zdroj: isifa.com
(ilustrační foto)

Úřad práce požaduje po matkách vyplnit další formulář. Do konce října musí vyplnit prohlášení o trvalém bydlišti. Když formulář nevyplní, přijdou o dávky. Mnoho maminek však o této povinnosti vůbec neví.

"Maminky na rodičovské POZOR!!! Zajdete si na Úřad práce vyplnit další papír, na který napíšete jména a rodná čísla členů domácnosti, jinak Vám v listopadu nepřijde rodičovský příspěvek!!! (…)."  Takovéto vzkazy nyní kolují po sociálních sítích.


Stejný či podobný text už vyděsil řadu maminek. Po internetu se ale také šíří spousta nesmyslů, takže mnohé rodiny tomu nevěnují pozornost. Tentokrát by však měly zbystřit. Informace je pravdivá, ale mírně zkreslená. Tady je vysvětlení, jak se to s novým formulářem má.

 

Jde o prohlášení, že matka i dítě mají trvalé bydliště v ČR. Toto prohlášení musí vyplnit všichni, kteří už pobírají rodičovský příspěvek. Netýká se to tedy nových žadatelů. Upozornil mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce České republiky Jiří Reichl.


"Podle zákona, který platí od 1. ledna 2012, musí lidé, kteří pobírají pouze rodičovský příspěvek nebo pěstounské dávky ale už žádné jiné dávky k tomu, vyplnit prohlášení o tom, že rodič i dítě mají bydliště na území ČR," upřesnil Reichl. Formulář musí vyplnit do 31. října, jinak jim budou od listopadu dávky pozastaveny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 

ZPĚT DO ŠKOLY: "Mateřinka" je k nezaplacení

ON-LINE: Ptejte se psychologa na vše o začátku školy 

 

Podle Reichla už řada lidí tento formulář vyplnila a někteří o tom nemusí vůbec vědět. Úřednice jim mohly ten formulář předložit již dříve, když s nimi jednaly.

 

 

Pokud jste formulář ještě nevyplnili, dostanete ho na každém úřadu práce a najdete ho i tady pod článkem. Vyplněné prohlášení pak musíte do výše uvedeného data doručit buď osobně (na podatelnu), nebo zaslat doporučeným dopisem příslušnému úřadu práce.

 

tn.cz / muf