Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jak na prvňáčky

Nová metoda čtení: Místo slabikování hláskování

Zdroj: TV Nova

Odborníci přišli s novou metodou, jak naučit děti rychleji číst. Místo slabikování budou hláskovat.

Novému způsobu se říká genetické čtení. Podle odborníků se děti tak naučí číst rychleji, lépe rozumí textu a čtení je navíc i baví.

 

"Už okolo Vánoc prvňáčci čtou jednoduché texty psané velkými písmeny," uvedla Denisa Červinková z pedagogicko-psychologické poradny. Klasickým slabikováním to děti zvládnou až o čtyři měsíce později.

 

Ale i hláskování má své mouchy. "Dochází k zlozvyku, že si dítě pro sebe potichoučku přeříkává písmenka a potom je řekne nahlas," dodala Červinková.

 

Výhrady mají i někteří učitelé. "Mně to přijde zbytečně složité. Stejně se se slabikou musejí setkat, ať už je to dělení slov na konci řádku nebo u slabik bě, pě vě, tak proč jim to rovnou neříct, jak to je," myslí si učitelka Štočková.


[IMAGEBOX_519454]Český rekord ve čtení a psaní pozpátku! Podívejte se[IMAGEBOX_519454]

 

Stejně jako v případě nového typu písma - commenium script, je i metoda genetického čtení zatím spíše jakýmsi experimentem. Číst se takhle učí asi 10-15 procent školáků. I přes stoupající oblibu tato metoda ale zřejmě klasické slabikování z osnov jen tak nevytlačí. Odborníci se totiž shodují v tom, že každému vyhovuje prostě něco jiného.

 

 

 

anš tn.cz / TV Nova