Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Začali úřadovat

Nová Sobotkova vláda požádá o důvěru kolem 18. února, řekl premiér

Nová vláda Bohuslava Sobotky
Zdroj: Jakub Deml
Témata:

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru kolem 18. února. Trojkoaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL jmenoval prezident Miloš Zeman. Kabinet by měl mít ve Sněmovně podporu 111 poslanců.

Vláda má měsíc na to, aby požádala o důvěru. Celou lhůtu ale využít nechce. Sobotka po jednání řekl, že vláda o důvěru požádá tak, aby mimořádná schůze Poslanecké sněmovny s tímto bodem programu mohla být svolána od 18. února. Svolání ale bude záležet na předsedovi Sněmovny.
 

"Dva dny před tímto hlasování by všichni poslanci a poslankyně měli dostat k dispozici programové prohlášení vlády," řekl Sobotka.
 

První jednání vlády bylo podle Sobotky věcné a rychlé. Zasedání si pochvaloval i ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se zároveň stal prvním místopředsedou vlády a vicepremiérem pro ekonomiku. Podle dalšího vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) bylo z mnohých členů vlády znát nadšení, že konečně začnou pracovat.
 

Vláda se dohodla také na přípravě programového prohlášení a legislativního plánu vlády. K přípravě programového prohlášení, s kterým vláda předstoupí před Sněmovnu, bude vytvořena pracovní skupina. Každá z koaličních stran v ní bude mít dva zástupce.
 


Plán legislativy, kterou chce koalice prosadit, bude podle Sobotky hotový nejpozději v březnu. Mezi prioritami podle premiéra budou takové legislativní změny, které zajistí nápravu chyb předchozích vlád. Kabinet bude chtít podle Sobotky prosadit od příštího roku především zrušení zdravotnických poplatků, valorizaci důchodů a taková opatření, která by měla zlepšit daňové příjmy státu.
 

Kabinet se podle Sobotky shodl na tom, že bude dodržovat dosavadní tradici a bude zasedat vždy ve středu. Pouze pokud bude ve středu jednat Sněmovna, zasedal by kabinet v pondělí. Na druhém jednání se kabinet sejde už v pondělí v 10 hodin. Ministři by na něm měli rozhodnout, které návrhy zákonů předložené minulou vládou Jiřího Rusnoka stáhnou z legislativního procesu a na kterých naopak budou trvat.

tn.cz / ČTK / hmr