Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Priority kabinetu

NOVÁ VLÁDA: Premiér Sobotka předal Babišovi a Bělobrádkovi programové prohlášení

Bohuslav Sobotka
Zdroj: TN.cz

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předsedům koaličních partnerů Andreji Babišovi (ANO) a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) předal text programového prohlášení, které v sobotu připravila skupina expertů trojice koaličních stran. Ve středu má programové prohlášení schválit kabinet.

"Zítra (v úterý) tento text předložíme partnerům v rámci jednání tripartity," uvedl k dalšímu postupu po dnešním jednání vlády Sobotka, který chce slyšet stanoviska zástupců zaměstnanců i zaměstnavatelů k návrhu.
 

"Předpokládám, že ve středu vpodvečer by se sešla koaliční rada, která by projednala návrh programového prohlášení ještě předtím, než zasedne vláda a konečně ve středu večer by se měla sejít vláda České republiky na mimořádném zasedání, kde jediným bodem bude projednání a schválení programového prohlášení," řekl také.
 

Lidovecký předseda Bělobrádek nečeká, že by se na verzi, kterou obdržel, příliš měnilo. Půjde spíš jen o drobnosti a formality. On sám prý už jednu formální chybu v dokumentu našel.
 

Programové prohlášení vychází z koaliční smlouvy. Ministři jeho návrh projednají s odboráři a zástupci zaměstnavatelů v úterý dopoledne. Předáci odborových centrál zatím k záměrům kabinetu výhrady nemají. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Václava Pícla se priority vlády shodují s prioritami odborů, které žádají opatření na podporu ekonomického růstu, tvorbu nových pracovních míst, rozvoj školství či zdravotnictví a boj proti chudobě, lichvě i korupci.
 


Asociace samostatných odborů zas bude podle svého šéfa Bohumíra Dufka po vládě mimo jiné chtít, aby se "velice rychle" zabývala řešením rekordní nezaměstnanosti. Dufek ČTK řekl, že odboráře z jeho centrály zajímají ale i opatření ke zlepšení sociální situace či podoba důchodového systému po zrušení takzvaného druhého pilíře. Požadují také stabilní daně pro příští roky.
 

O důvěře vládě se má hlasovat 18. února. Před poslanci chce v ten den vystoupit i prezident Miloš Zeman, který v minulosti vyjádřil přání zúčastnit se i zasedání vlády. Sobotka ho dnes na některé z příštích jednání kabinetu pozval. "Rád bych navázal na dobrou tradici a jsem přesvědčen, že účast prezidenta na naší schůzi prospěje vztahům vlády a hlavy státu. Zároveň budeme mít možnost společně ještě úžeji koordinovat témata, kde je naše spolupráce potřebná nejen v rámci ústavních kompetencí," uvedl Sobotka.

tn.cz / ČTK / hmr