Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Novela trestního zákona! Trest za nedodržení domácího vězení a VÝSLECHOVÉ VIDEOKONFERENCE

Domácí vězení
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto

Policie bude moci vyslýchat svědky za pomoci videokonferenčních zařízení.

K výslechu utajovaných svědků budou moci policisté využít videokonferenční zařízení, rozhodli v úterý poslanci a schválili novelu trestního zákoníku v závěrečném čtení. Stejným způsobem budou moci vypovídat i obvinění, u nichž hrozí, že svůj převoz k výslechu využijí k útěku.

 

K novele zákona přijali poslanci také pozměňovací návrh vicepremiérky Karolíny Peake (VV), ministra Pospíšila a poslance Jana Farského (TOP 09). Návrh chce postihovat ty, kteří nabízejí nebo přijímají peníze za to, že volí nebo hlasují v referendu v rozporu se svou vůlí.

 


Další pozměňovací návrh, který sněmovna přijala, doporučil ústavně-právní výbor. Návrh umožňuje uvalit odnětí svobody na trestance, který je v domácím vězení a nedodržuje ho.

 

"Novela tohoto zákona bude rovněž vést k výraznému zrychlení soudního řízení," uvedl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a dodal, že zcela nově bude upravené řízení o vazbě, jež bude spočívat ve zvláštním vazebním zasedání, které bude řídit soudce.

 

Změn by měla doznat také ustanovení, která upravují institut stížnosti pro porušení zákona. Ten může u Nejvyššího soudu podat ministr spravedlnosti proti pravomocnému rozhodnutí soudu nebo státního zástupce. Souběžně s tím přitom může vydat usnesení o tom, že odsouzeného do doby, než soudce o stížnosti rozhodne, propouští na svobodu.

 

Právě o oprávnění rozhodnout o přerušení nebo odložení výkonu trestu by měl šéf rezortu spravedlnosti přijít. "U žádného jiného mimořádného opravného prostředku v trestním řízení nemá ten, kdo ho podává, možnost sám jakkoli zasáhnout do pravomocného rozhodnutí soudu, popř. státního zástupce. Ministrovi spravedlnosti, který je součástí moci výkonné, je tak umožněno, aby bez zákonem stanovených mantinelů zasáhl do pravomocného rozhodnutí vydaného v rámci moci soudní, a to tak závažným způsobem, že může odsouzeného propustit z výkonu trestu. Zrušením tohoto oprávnění bude důsledně respektován princip, že o právních otázkách souvisejících s ústavně garantovanými právy a svobodami bude rozhodovat pouze nezávislý a nestranný soud," uvádí se v důvodové zprávě.

 

Poslat odsouzeného na svobodu by přitom v souvislosti s podáním stížnosti pro porušení zákona mohl pouze Nejvyšší soud, a to i na popud ministra spravedlnosti. Ten by mohl takový krok soudcům navrhnout spolu s podáním stížnosti.

 

K návrhu zákona podal pozměňovací návrh i poslanec Václav Votava (ČSSD). Ten požadoval, aby se řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění stalo trestným činem. Postih by byl až do výše jednoho roku odnětí svobody. S návrhem však většina sněmovny nesouhlasila a zamítla ho.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax