Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Cenu Michala Velíška získal Martin, zachránil svou rodinu!

cena Michala Velíška
Zdroj: Mediafax
Martin Spiridonov zachránil svou rodinu při požáru domu. Dostal za to cenu Michala Velíška

Cenu Michala Velíška, kterou každoročně uděluje televize Nova ve spolupráci s Nadací ADRA vybraným jednotlivcům za jejich hrdinský čin, si letos odnesl dvanáctiletý Martin Spiridonov. Malý hrdina si ocenění převzal ve čtvrtek z rukou pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).

Ocenění si Martin vysloužil za to, že letos v březnu zachránil svou rodinu, když v jejich domě v Orlové začalo hořet. Z plamenů přitom do bezpečí nejdříve vyvedl svou babičku a dědečka a posléze i tříletou sestru a otce, který prodělal dvě mrtvice.


Před ohněm uchránil také svého dvaadvacetiletého bratra na vozíčku, který v té době byl ve druhém patře a kterého nemohl odvézt kvůli rychle se šířícím plamenům. Přesto mu zachránil život tím, že utěsnil otvory v pokoji, bratra přivezl k otevřenému oknu, kde mu na obličej dal mokrý ručník, a zavolal hasiče.
 


 

Cenu Michala Velíška může získat každý, kdo v uplynulých 12 měsících zachránil v jakékoli kritické situaci lidský život nebo zdraví a není profesionálním záchranářem, policistou, hasičem nebo lékařem. Z nominovaných posléze sedmičlenný výbor vybral trojici finalistů. O samotném vítězi pak rozhodla veřejnost, která mohla pro své favority hlasovat od 27. listopadu do 11. prosince na internetu.PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:


 

Cenu udělili organizátoři letos již pošesté. Podnětem pro její vznik se stal odvážný čin střihače televize Nova Michala Velíška, který byl v roce 2005 na pražském Karlově náměstí zabit, když před násilníkem bránil mladou ženu. Právě na jeho památku se cena začala udělovat.
 

PODÍVEJTE SE NA HRDINSKÉ SKUTKY NOMINOVANÝCHSpoluvyhlašovateli ceny jsou TV Nova a Nadace ADRA. Patronkou projektu je vdova po Michalu Velíškovi Iva Velíšková.
 

Příběh Martina Spiridonova (12 let)


Příběh Josefa Holáka (28 let)


 

Příběh Martina Diamanta (29 let)
 

tn.cz / mediafax / hur