Nový arcibiskup Duka navštívil Hrad, úřad převezme v dubnu

Klaus a Duka
Zdroj: Mediafax
Klaus Duku pozval naposledy na Hrad 18. prosince, kdy se konalo tradiční předvánoční setkání. Nyní ho zve znovu u příležitosti jeho jmenování do funkce primase českého.

Prezident přijal v pondělí odpoledne nového primase českého Dominika Duku.

Královéhradecký biskup Dominik Duka byl do funkce pražského arcibiskupa jmenován v sobotu. Stal se tím hlavou nejvýznamější české diecéze a nástupcem kardinála Miloslava Vlka. Úřad Duka oficiálně převezme 10. dubna.


Podívejte se na to, co ke svému zvolení Duka v sobotu řekl:

První, kdo krok veřejně přivítal, byl prezident Václav Klaus. "Vaším jmenováním do čela pražské arcidiecéze a tím také do pozice českého primase získává nejen česká katolická církev, ale celá naše země," vzkázal Klaus v dopise, který adresoval Dukovi.


"Dominik Duka na Hradě není poprvé, a věřím, že ani naposledy. Věřím, že to bude znamenat významnou etapu pro naši zemi ve vztazích církve a státu," řekl po pondělní schůzce Klaus.


Arcibiskup prezidentovi poděkoval za pozvání a vyjádřil své díky i svatému otci Benediktu XVI. za důvěru, kterou do něj vložil. Zmínil, že i přes svou funkci se stále cítí být občanem státu a v jeho zájmu je tedy služba společnosti. 


 

Kdo je primas český


Primas je čestným titulem v rámci římskokatolické církve. Užívání tohoto titulu je většinou spojeno s biskupem, stojícím v čele nejstarší nebo nejvýznamnější diecézí v dané zemi. V České republice je primasem pražský arcibiskup, protože pražské biskupství vzniklo již v roce 973 jako nejstarší diecéze u nás a Praha je českou metropolí.

 

Podle Klause je Duka důležitým představitelem veřejného života, který je známý svou veřejnou angažovaností. "Biskup Duka patří již mnoho let k významným osobnostem české katolické církve a k důležitým představitelům veřejného života naší země," napsal Klaus o Dukovi v dalším dopise, který míří do rukou papeži Benediktu XVI.  V něm prezident papeži děkuje za jeho rozhodnutí jmenovat nového pražského arcibiskupa.


Hrad již v pátek přijal apoštolského nuncia pro Českou republiku a velvyslance Vatikánu arcibiskupa Diega Causera. Právě ten ho o záměrech papeže informoval.


Duka v úřadu nahradí kardinála Miloslava Vlka. Ten rezignoval kvůli svému věku. Více TADY a v reportáži ze 4. ledna:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

hav TN.cz