Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.6. 2008 19:03

Nové podvody s platebními kartami. Jak nenaletět?

Podívejte se, co radí odborník. Přečtěte si i další rady, jak se při používání karty nenechat okrást.

Mysleli jste si, že pro vybrání konta musí mít podvodníci nutně váš PIN? Omyl. Aby vám pustili žilou, stačí jim jen číslo karty.


Finta je jednoduchá. Pomocí čísla karty si podvodníci objednají ubytování nejlépe v drahém hotelu. Po pár dnech je stornují s tím, ať si hotel strhne zálohu a zbytek peněz pošle na účet do banky, která umožňuje anonymní výběry po celém světě. 


Podvodníci si pak peníze mohou vybrat kdekoliv. Odhalit je je proto velice obtížné. Na problém upozornily Hospodářské noviny.Získat číslo karty nebo dokonce i citlivější data není přitom žádný problém. Na internetu existuje přímo burza takových informací. A drahé nejsou. Letos v květnu se například zjistilo i to, že na internetu jsou volně dostupné informace klientů České spořitelny a ČSOB. Čtěte celý článek.


Podvodem, se kterým se Češi potýkají stále více, je i takzvaný phishing. E-mailem přijde zpráva s výzvou na ověření bankovních údajů, která se tváří jako oficiální sdělení banky. Jde však o práci podvodníků. Například muž z Jílového u Děčína přišel tímto způsobem o 5400 korun. Více najdete zde.


Dalším způsobem, o kterém jsme už dříve informovali, jsou  čtečky karet, které podvodníci montují přímo na bankomaty. Přečtěte si více.


Máme pro vás patnáct rad, jak chránit platební kartu:


1.
        Kartu nikdy a nikomu nepůjčujte.


2.         Nikomu nesdělujte PIN.


3.         PIN nenechávejte v blízkosti karty.


4.         Prodavač nebo číšník nesmí odnést kartu z vašeho dohledu. Mohl by ji zkopírovat třeba pod pultem.


5.         Po zaplacení kartou by měl být zhotoven pouze jeden doklad o provedené transakci. Falšování stvrzenek totiž není ničím výjimečným. Stává se to v restauracích s platebním terminálem, který dovoluje přidávat k účtu spropitné.


6.         Z bankomatu vybírejte vždy sami. Postupujte tak, aby nikdo neviděl na vaše ruce, kterými zadáváte PIN.


7.         Snažte se vyhledávat "bezpečné“ bankomaty, například v budovách bank nebo v jejich bezprostřední blízkosti. Pak můžete minimalizovat riziko, že v nich bude nainstalován systém, který zkopíruje magnetický pásek vaší karty, zatímco minikamera zaznamená zadaný PIN.


8.         Pravidelně kontrolujte účet a možné problémy ihned reklamujte u své banky.


9.         Ztrátu karty nahlaste bance co nejdříve.


10.       Karty s vlastním čipem (tzv. čipovky) jsou bezpečnější než ty bez něj.


11.       Při platbě přes internet si ověřte důvěryhodnost serveru. Raději se však on-line platbě kreditkou vyhněte.


12.       Nenechte se nalákat e-maily, v nichž se útočník vydává za zaměstnance banky a požaduje po vás číslo karty. Nikdy ho nezadávejte. Banky takto nepostupují.


13.       V elektronickém bankovnictví používejte svůj dobře zabezpečený počítač. Neplaťte z internetových kaváren. Nemůžete vědět, zda v nich nejsou spuštěny například špehovací programy.


14.       E-banking je bezpečný natolik, jak dobře je počítač, ze kterého platby provádíte, zabezpečený před okolním světem. I sebelépe ochráněný počítač před útočníkem selže, pokud budete mít při on-line platbách otevřeno několik oken v internetovém prohlížeči, spuštěn chatovací program a budete stahovat video z YouTube.


15.       Kartu nepoškozují jen mechanické vlivy. Může ji zničit také mobil nebo počítač (zmagnetizuje ji).

hav s přispěním Ondřeje Gryma a Kláry Svobodové tn.cz