Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

chystá veto

Nový prezident si zasedl na LIDEM, nedopřeje jim poslanecký klub

Miloš Zeman
Zdroj: Mediafax

Tušení předsedkyně LIDEM Karolíny Peake se naplnilo, Miloš Zeman hodlá vetovat novelu, která by její straně dopřála poslanecký klub. Chtěla bych mít jeho starosti, reagovala.

Nově zvolený prezident své vetovací záměry oznámil v pondělí na setkání s obyvateli Nového Veselí na Vysočině, kam si odjel tento týden odpočinout na chalupu. Novelu schválila v pátek minulý týden sněmovna, teď si pravděpodobně směřuje pro první veto ze dvou do Senátu. Poslanci totiž provedli senátorům nepěknou kulišárnu: vzali jejich návrh zákona, který měl zkvalitnit legislativní proces, celý ho vykuchali a nalili do něj omezení opozice a klub pro stranu LIDEM.

 

 

I Karolína Peake, jak uvedla v pátek pro TN.cz, počítá s tím, že horní komora vrátí novelu se zamítavým stanoviskem. Najít sto jedničku pro přehlasování jednoho nebo druhého veta přitom nebude mít koalice vůbec jednoduché, potřebný počet poslanců jednoduše nemá. Bude se tak muset domluvit s některými nezařazenými zákonodárci. ODS navíc chybí i Roman Pekárek, který nebude mít z vězení šanci hlasovat.

 

Senát se sejde až v polovině března, takže je jisté, že i kdyby novele náhodou dal požehnání, pro podpis si půjde už za Milošem Zemanem, ten se úřadu chopí 8. března.

 

Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake řekla, že by od prezidenta očekávala, že se bude věnovat důležitějším věcem než dílčí novele zákona o jednacím řádu Sněmovny. "Starosti pana prezidenta na moji hlavu," poznamenala. Poté, jak se Zeman vyjadřoval na adresu LIDEM, ji to ale nepřekvapilo.

 

 

Nový prezident se totiž odmítl s Peake sejít. LIDEM podle jeho slov nikdo nevolil, ve sněmovně se drží jen kvůli přeběhlictví. Doslova řekl, že strana neprošla peklem voleb a neměla by být v Parlamentu, tím méně ve vládě.

 

"Já jsem samozřejmě připraven většinu zákonů nevetovat a když, tak předem upozornit na připomínky k těmto zákonům. No, ale protože tento zákon, pokud ho samozřejmě nezamítne Senát, půjde k podpisu patrně již novému prezidentu republiky, tak férově předem oznamuji, že ho přesně z tohoto důvodu vetovat budu," nechal se Zeman slyšet v Novém Veselí.

 

 

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, navečer rozeslala strana LIDEM vyjádření. „Udivuje mne, že nově zvolenému prezidentovi stojí strana LIDEM za tolik přemýšlení. Od prezidenta očekávám více nadstranickosti a soustředění se na důležitější a dlouhodobější témata, než je drobná formální úprava jednacího řádu poslanecké sněmovny. Doufám, že úřadu nebude zneužívat k vlastním mocenským zájmům a propagaci své strany SPOZ,“ vrátila Karolína Peake Zemanovi jeho jízlivost.

 

LIDEM o klub stojí, protože jim dá přednostní právo hovořit ve sněmovně, budou mít nárok na jednací místnost i na finanční příspěvek. Mají ho dostat za odměnu, že navzdory svému programovému prohlášení zvedli loni ruku pro církevní restituce.
 

kms tn.cz / ČTK