Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 4. 2012

Nový zákon o referendu je paskvil, myslí si Češi

Zákon o referendu
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto

Zákon o obecném referendu je paskvil, který ukazuje, že vláda nemá zájem o názory voličů, myslí si 42,7 procenta Čechů. Lidem (70,8 procenta) vadí, že i po splnění podmínek mohou politici konání lidového plebiscitu zabránit, ukázal v úterý zveřejněný průzkum společnosti SANEP.

Téměř polovina obyvatel Česka rovněž nesouhlasí ani s povinností sebrat 250 tisíc podpisů, které musí návrh na konání referenda obsahovat. Lidé podporují snížení této hranice na 200 tisíc sebraných signatur.
 

Dalších 46,1 procenta populace rovněž nesouhlasí s podmínkou, kdy je pro platnost referenda nutná účast alespoň 50 procent oprávněných voličů a podporují původní hranici minimální účasti.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda schválila zákon o referendu, cesta k němu bude ale velmi dlouhá
 

Pouze pro 16,7 procenta dotázaných je vládní návrh zákona o obecném referendu správným krokem k rozvíjení přímé demokracie, ovšem tento návrh přijímají s výhradami. Pro 15,4 procenta respondentů je tento návrh ústavního zákona špatný, komplikovaný a zcela odporující podstatě všelidového referenda. Současná podoba návrhu ústavního zákona o obecném referendu má plnou podporu pouze 6,8 procenta respondentů.
 

Do průzkumu společnosti SANEP zařadila odpovědi vybrané skupina 8041 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ve věku 18 až 69 let.
 

Návrh ústavního zákona o všeobecném referendu projednala vláda na konci března, nyní zákon musí posoudit poslanci a senátoři.

 

fim tn.cz / Mediafax