Pospíšilův nástupce

Benda ostrouhal, novým ministrem spravedlnosti bude Blažek

Pavel Blažek
Zdroj: Mediafax
Střídání stráží. Pavel Blažek (vpravo) na ministerstvu sprvedlnosti vystřídá Jiřího Pospíšila

Předseda vlády Petr Nečas oznámil, že novým ministrem spravedlnosti za odvolaného ministra Jiřího Pospíšila bude brněnský politik Pavel Blažek. Prezident Václav Klaus ho jmenuje zítra.

Konec spekulacím. Novým ministrem spravedlnosti bude brněnský politik Pavel Blažek, třiačtyřicetiletý právník včele úřadu vystřídá Jiřího Pospíšila.
 

"Dnes jsem prezidentu republiky navrhl, aby jmenoval pana doktora Pavla Blažka ministrem spravedlnosti. Zítra jej pan prezident v deset hodin jmenuje," uvedl Nečas. Potvrdil spekulace, které kolovaly mezi politiky už od včerejška.
 

"Blažka považuji za nejlepšího ze všech jmen, která se objevila. S Bendou by byl problém v rámci justice. V minulosti se pustil do křížku například s ústavním soudcem Rychetským,“ uvedl nejmenovaný poslanec jedné z vládních stran.
 

[IMAGEBOX_1014022]Drtivou většinu Čechů naštvalo odvolání ministra Pospíšila

[IMAGEBOX_1014022]

Podle spekulací médií Blažek Nečasovu nabídku přijal už o víkendu. "Vážím si důvěry premiéra a předsedy ODS, který se rozhodl nominovat mne na post ministra spravedlnosti. V těchto dnech přerušuji léčbu dlouhodobého onemocnění. Proto žádám média o pochopení, že se k dalšímu vyjádřím až po uvedení do funkce," reagoval Pavel Blažek.
 

Nového ministra oficiálně jmenuje prezident Václav Klaus zítra dopoledne.
 

Pavel Blažek je původní profesí právník a působil jako advokát. S Nečasem ale v minulosti neměl dobré vztahy. Předseda ODS mu v roce 2010 vyčítal to, že podpořil uzavření koalice s ČSSD v Brně. Premiér podle Blažka nařídil jeho odvolání z dozorčí rady Lesů ČR. Brněnský politik naopak Nečasovi vytýkal špatnou komunikaci ve straně.
 

[IMAGEBOX_650425]Nečas: Nevěděl jsem, že chce jmenovat Bradáčovou. Pospíšil: Věděl to moc dobře!

[IMAGEBOX_650425]

Dosavadního ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila minulý týden premiér nečekaně odvolal. Jako hlavní důvod uvedl, že nedokáže na ministerstvu šetřit. V zákulisí se ale spekuluje, že za koncem Pospíšila na spravedlnosti je snaha, dosadit ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze.
 

Kdo je nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek?
 

Pavel Blažek je jeden z nejmocnější mužů jižní Moravy a místopředseda ODS. Blažek se stal místopředsedou občanských demokratů před dvěma lety a na starost dostal vnitřní chod strany. Ačkoliv si ho jako novou tvář do čela vedení zvolil sám Petr Nečas, netrvalo dlouho a mezi oběma muži nastala roztržka.
 

Důvodem se stala velká koalice ODS a ČSSD v Brně, kterou Nečas ostře kritizoval. Vzápětí Blažka odvolal z dozorčí rady Lesů ČR, státního podniku, v němž kontroloři objevili mnoho příkladů stamilionového plýtvání. Premiér tehdy tvrdil, že Blažek ztratil jeho důvěru. Blažek vzápětí kontroval a Nečasovi vytýkal špatnou komunikaci ve straně.
 

[IMAGEBOX_641940]Kdo jsou noví členové vedení ODS Blažek a Drobil? Seznamte se

[IMAGEBOX_641940]

Několik týdnů po zvolení Blažka místopředsedou ODS vyšlo najevo, že jeho manželka dostávala od roku 2002 zakázky na exekuce od městského úřadu Brno-střed. Tedy v době, kdy v této městské části Blažek působil jako radní. Během let 2002 až 2009 získala přibližně 90 procent zakázek v oblasti exekucí, za které inkasovala 1,9 milionu korun. Pavel Blažek konflikt zájmů vyloučil a řekl, že ani mravně nešlo o střet zájmů.
 

Blažek měl podle stranických kuloárů občanské demokraty dokonce vést. Expředsedovi strany Mirkovi Topolánkovi totiž pomohl, když ho prosadil do čela jihomoravské kandidátky. Ten ho na oplátku označil za jednoho ze svých možných nástupců. Blažek to tehdy odmítl a dostal nálepku mocného, ale "neviditelného" muže. Stál například za pádem šedé eminence jihomoravské ODS Milana Venclíka, jehož korupční aféry jihomoravskou ODS dlouhodobě poškozovaly.
 

Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a poté tam působil deset let jako odborný asistent na katedře správního práva. Od roku 1996 působí jako advokát. V roce 1998 vstoupil do ODS, od stejného roku zasedá v zastupitelstvu městské části Brno-střed. Od konce 90. let byl členem statutárních orgánů mnoha společností. V roce 2002 byl zvolen radním města Brna, poté, co byla ODS v letech 2006-2010 v opozici, se stal roku 2010 opět členem rady města.
 

[IMAGEBOX_634475]Předsedou ODS by měl být Nečas, zní z krajů

[IMAGEBOX_634475]

Je místopředsedou představenstva městské developerské společnosti Jižní centrum, která připravuje stěhování brněnského hlavního nádraží a výstavbu na uvolněných parcelách. Předsedá rovněž dozorčí radě brněnské městské spalovny a brněnských vodáren. Je spolumajitelem dřevařské a textilní firmy.
 

Blažek se narodil 8. dubna 1969 v Brně, je ženatý, má dvě děti.
 

hmr tn.cz / Mediafax