Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Novým volebním manažerem ČSSD je Jan Hamáček

Sobotka, Zaorálek a Hamáček ve Sněmovně
Zdroj: Mediafax
Sobotka, Zaorálek a Hamáček ve Sněmovně

Manažerem ČSSD pro podzimní volby se stal poslanec Jan Hamáček, který vystřídá Jaroslava Tvrdíka. Ten vedl sociální demokraty v poslední předvolební kampani.

Strana chce posílit v Senátu i v pražském zastupitelstvu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tvrdíka střídá v ČSSD Hamáček. Stane se volebním manažerem

 

Předsednictvo ČSSD dnes doporučilo svolat volební sjezd na 18. a 19. března příštího roku do Brna, s definitivní platností rozhodne o termínu sobotní jednání širšího vedení sociálních demokratů.

 

Zdůraznil, že z krajů nezazněl oficiální požadavek na bližší termín sjezdu, na kterém by delegáti zvolili nástupce odstoupivšího předsedy Jiřího Paroubka a celé nové vedení.
Kvůli termínu sjezdu by se mohla v sobotu na zasedání ústředního výkonného ýboru rozpoutat ostrá debata. Někteří straničtí představitelé včetně úřadujícího šéfa Sobotky totiž po volbách hovořili i o přesunutí sjezdu na letošní září.

 

Z regionů se stále ozývají hlasy, které volají po odstoupení celého předsednictva a mimořádném sjezdu před podzimními volbami do Senátu a obecních zastupitelstev. Další členové ČSSD ale varují před tím, že by to mohlo kvůli případným vnitrostranickým půtkám znamenat volební sebevraždu.

 

Lidový dům bude šetřit

 

Sobotka uvedl, že sociální demokraté plánovali březnový termín ještě před volbami a své rozhodnutí nezměnili. Sjezd by se podle něj měl sejít v řádném termínu a jeho svolání nijak nesouvisí s hospodářskou situací strany. Zdůraznil, že všem svým závazkům ČSSD dostojí a bude šetřit, což se projeví i v tom, že plánovaný sjezd bude úspornější, než byly v minulých letech. Sobotka uvedl, že na kampaň vydali sociální demokraté podle předběžných propočtů 100 milionů loni a dalších 200 milionů letos.

 

 

Média v této souvislosti spekulují o zadlužení strany.
Ústřední výkonný výbor v sobotu projedná také přípravu komunálních a senátních voleb. Nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy zasedne poprvé po sněmovních volbách. Sociální demokraté v nich vyhráli. Získali ale mnohem méně hlasů, než očekávali. Vládu sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

 

Paroubek, který odstoupil z čela ČSSD kvůli volebními  výsledku, se ze zasedání výboru omluvil a nepřijde.
Ať bude termín sjezdu podzimní nebo jarní, do čela ČSSD bude asi kandidovat více lidí. Přihlásil se už statutární místopředseda Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jako o dalším kandidátovi se hovoří o  místopředsedovi strany a brněnském primátorovi Romanu Onderkovi. Z Moravskoslezského kraje zaznělo i jméno ministra vnitra Martina Peciny.

 

PŘIPOMEŇTE SI REZIGNACI JIŘÍHO PAROUBKA:

 

ČTK