měly by spát?

Nutit děti ve školce ke spánku je prý nepřípustné. Rodiče si můžou stěžovat

Nutit děti ve školkách ke spánku je nepřípustné. Prohlásil to zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Matce, která si stěžovala na učitelku jedné z mateřských škol, dal jasný návod, jak se bránit. Matka tvrdí, že učitelky její dítě nutily ležet 90 minut bez hnutí na postýlce, přestože spát evidentně nechtělo.

Nenáviděné školní obědy měly za minulého režimu velkou konkurenci: povinný spánek po obědě v mateřské školce. Snad všichni si pamatujeme dobu, kdy děti musely ležet na postýlkách naprosto tiše a bez hnutí.
 

A pokud si myslíte, že tyto drsné metody patří minulosti, hluboce se pletete. "Dostali jsme se k této problematice tak, že se na nás obrátila jedna matka, jejíž dítě bylo nuceno devadesát minut ležet na lůžku, přestože nespalo," uvedl zástupce ombudsmana Stanislav Křeček.
 


Nejsou ovšem jen rodiče, kterým se tato praktika nelíbí. Jsou i tací, kteří pevnou ruku ve školkách vítají. A na tom, že pravidelný odpočinek by dětem neměl nijak uškodit, se shodují i psychologové.
 

"Myslím si, že učit děti dodržovat určitý řád, to nikomu neublíží. Nutit je v tom smyslu, jako třeba strašit, vyhrožovat jim, tak to rozhodně ne. To by na té psychice zanechalo stopy," říká psycholog Jiří Brančík.
 

Pokud jsou rodiče přesvědčeni, že se učitelka k dětem chová nevhodně, měly by upozornit vedení mateřské školy a případně i českou školní inspekci.

s přispěním D. Večerkové a K. Pichalové tn.cz / zdg