lidská solidarita

Obec chce uspořádat veřejnou sbírku na dívky, které zemřely při ralley. Zatím nemůže

Lopeník plánuje vyhlásit veřejnou sbírku pro rodiny čtyř dívek, které v sobotu zahynuly při nehodě v rámci automobilového závodu. Zákon to zatím nedovoluje.

O sbírce informovala místostarostka obce Martina Janíková. "Sbírku jsme chtěli vyhlásit co nejrychleji, ale musíme se řídit podle zákona, který stanovuje určitou lhůtu," uvedla Janíková. Podle ní by měla být lhůta pro zřízení veřejné sbírky 90 dnů. Obec by založila rodinám účet, na který by lidé přispívali.
 

"Když chtěl někdo přispět už nyní, starosta je poslal přímo za příbuznými dívek," řekla místostarostka a dodala, že obec svolá i veřejné zastupitelstvo.
 

Nehoda se stala v sobotu odpoledne při rychlostní zkoušce, která vedla vesnicí. Čtyři dívky zemřely poté, co do nich narazilo auto, když stály u plotů před domy kousek od vozovky, kde se vozidla řítila až stopadesátikilometrovou rychlostí.

 

 

Posádka automobilu Mitsubishi Lancer EVO 9 s číslem 27, která dívky srazila, uvedla, že se do kolize dostala kvůli silnému větru. Policie si nechá vypracovat několik znaleckých posudků včetně zpráv od meteorologů o síle větru. "Zatím nevíme, zda meteorologické zprávy budou mít na vyšetřování vliv," řekla už dříve Mediafaxu krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

 

 

Kriminalisté budou zkoumat, na čí straně je chyba. Policie si nechá vypracovat i stanovisko ministerstva dopravy k pořádání rally a bezpečnostních pravidel, která mají být dodržena pořadatelem.
 

Na místě havárie v Lopeníku lidé vytvořili dvě pietní místa, kam nosí plyšové hračky a zapalují svíčky. V místě prvního pomníčku zemřely sestry, sedmiletá a osmnáctiletá, o padesát metrů dál, kde zahynuly jejich dvě kamarádky, je pak druhý oltářek.
 

Podle statistiky se v Uherském Brodě odehrál v sobotu nejtragičtější automobilový závod v historii České republiky. Až dosud měla toto stigma Valašská rallye, při které v roce 2009 zahynuli tři lidé, muž a dvě děti. V celém Česku přitom letos zahynulo při rally soutěžích sedm lidí.

hel tn.cz / Mediafax