Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tragédie ve frenštátu

Obětem z Frenštátu rozdělili 15 milionů ze sbírky. Jejich sousedi nemají nic

Demolice domu ve Frenštátu
Zdroj: TV Nova
Demolice domu ve Frenštátu, který byl zničen výbuchem a požárem

Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku dnes schválili rozdělení 15 milionů korun ze sbírky na pomoc obětem výbuchu panelového domu, při kterém 17. února zemřelo šest lidí a dům byl zcela zničen. Polovina, tedy 7,5 milionu korun, půjde na bydlení.

Čtyři postižené rodiny tedy dostanou každá po 1,875 milionu korun. Ve sbírce je dosud celkem 18,5 milionu korun. Další část peněz se rozdělí později. Sbírka potrvá jeden rok.
 

Dalších 4,5 milionu bude rozděleno podle zdravotního hlediska. Lidé, kteří byli v nemocnici jeden den, dostanou nejmenší částku, dlouhodobě hospitalizovaní nejvyšší. Zbylé tři z 15 milionů korun ze sbírky půjdou na osobní věci pro obyvatele domu a na další náhrady. Každý z obyvatel z této částky dostane po 150.000 korun. Rodiče, kteří při tragédii přišli o obě děti, dostanou ještě peníze navíc. Peníze dostane také syn jedné z obětí, který žije se svým otcem a v době neštěstí v domě nebyl, ale přišel o tři členy rodiny. Pozůstalí po Antonínu Blažkovi, který zřejmě výbuch v panelovém domě úmyslně způsobil, zatím nedostanou nic.
 

"Vnímáme, že je potřeba rychle rozhodnout, aby obyvatelé domu číslo 39 měli povědomí o tom, jaká pomoc a na co jim bude určena," řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová. Úřad se bude snažit co nejrychleji uzavřít s postiženými obyvateli smlouvy a peníze vyplácet.
 

Prioritní je podle starostky zajištění bydlení, proto na tento účel byla určena největší částka. "Ty rodiny jsou v náhradních prostorách u známých, u příbuzných a potřebují vědět, jak na tom jsou. Víme, že nechtějí jít do stavby společného domu, to nechtějí. Většinou budou řešit individuální rodinnou výstavbu," řekla Leščišinová.
 

 

Druhým kritériem bylo dát peníze všem, aby si mohli pořídit veškeré osobní potřeby, o které přišli. "Oni vlastně zůstali jenom v tom, v čem spali, v čem je zachraňovali tu osudnou noc," vysvětlila starostka. Dalším kritériem bylo poškození zdraví. "Víme, že zdravotní potřeby, léčba dneska není plně hrazena zdravotními pojišťovnami a že potřebují mít prostředky k tomu, aby měli tu jistotu, že vlastně se o sebe budou moci postarat," řekla. Zastupitelé zohlednili ty, kteří jsou stále hospitalizováni a o kterých se předpokládá, že budou mít daleko větší náklady na léčbu a další na potřeby, a také zohlednili ztrátu výdělku. Dlouhodobě hospitalizovaným je určen také výtěžek pátečního benefičního koncertu, který se bude konat ve Frenštátě.
 

Na zastupitelstvo hovořili také obyvatelé domu, který se zničeným panelákem sousedil. Do svých bytů se dosud nemohli vrátit, protože je nutné dům zpevnit ocelovými lany. "My se budeme vracet do opraveného domu, možná do opravených bytů, ale nejsme si jisti, jestli ten domov tam znova najdeme, jestli to pro nás bude místo, které bude bezpečné, kde se budeme cítit dobře a kde budeme mít své zázemí," řekla jedna z obyvatelek domu.
 

Lidé podle ní mají před sebou nejméně další čtyři týdny čekání, jestli si budou moci lehnout zpátky do svých postelí a jestli se byty znovu stanou jejich domovem. "Jestli jsme utrpěli nějaké ztráty na vybavení domácnosti, to jsou prostě všechno jenom věci, které se dají nahradit, ale naše psychické strádání a tu situaci od okamžiku výbuchu prožíváme naprosto intenzivně. ... Pořád máme před sebou ten okamžik návratu, kdy nevíme, jak to na nás zapůsobí," řekla žena.
 

Starostka řekla, že město chce, aby obyvatele tohoto domu nic nedopláceli. "Zatím se řeší vše přes pojišťovnu a to, co je nad tu pojišťovnu, jsme připraveni jim pomoci řešit. Víme a jsme si vědomi toho, že oni jsou také oběťmi," řekla Leščišinová. V době stanovování účelu sbírky nikdo nepředpokládal, že obyvatelé vedlejšího domu budou také postiženi, proto je určena jen pro pomoc obyvatelům vybuchlého domu a na nic jiného ji nelze použít.
 

 

Se sedmapadesátiletým Blažkem, který je pravděpodobným viníkem neštěstí, ostatní nájemníci měli dlouhodobé spory. O byt v exekuci přišel a měl se vystěhovat. Kromě něj při neštěstí zahynulo dalších pět lidí, mezi nimi tři děti. Jedenáct lidí včetně jednoho dobrovolného hasiče utrpělo zranění.
 

Nejvážněji zranění manželé jsou dosud v nemocnici, žena je popálena na 90 procentech, muž na více než 50 procentech těla. Třípatrový dům se šesti byty exploze a následný požár zcela zničily. Část domu se bezprostředně zřítila, zbytek museli strhnout hasiči.
 

Neštěstí vyvolalo mezi lidmi obrovskou vlnu solidarity. Na účet lidé poslali přes 17,5 milionu korun a 300 kanadských dolarů (asi 5800 korun), dalších téměř 900.000 korun vhodili do pokladničky na recepci městského úřadu. Starostka Leščišinová řekla, že peníze poslalo 11.700 dárců. "Nemá obdoby, aby v tak krátkém období se sešlo takové množství finančních prostředků," řekla.
 

Frenštátu pomůže mimo jiné také Ostrava, jejíž zastupitelé dnes schválili částku ve výši 500.000 korun. Ta ale není určena na pomoc obětem, ale na odstranění škod po neštěstí.

tn.cz / ČTK / gar