Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výstraha do odvolání silné bouřky a lijáky

Ve Varnsdorfu se po bouři vylila řeka z břehů

Až do odvolání je v platnosti výstraha meteorologů před vysokými teplotami. Českem se v sobotu odpoledne přehnaly bouře, které místy způsobily i lokální záplavy.

Řeka Mandava opět ohrožuje Varnsdorf. V 17 hodin se vylila z břehů a dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. Můžou za to silné bouřky, které se prohnaly severem Čech.


"Vzhledem k předcházejícímu nasycení lze očekávat rychlé reakce na menších přítocích dolního Labe, případně i Lužické Nisy a Smědé, s dosažením nižších stupňů povodňové aktivity," varovali meteorologové.

 

Ústečtí hasiči už v sobotu odpoledne museli čerpat vodu ze zatopených sklepů, nebo ze silnic, kde se vytvořily obří laguny. "Nejvíce zásahů jsme měli v okresu Teplice, většinou zatopené sklepy v Teplicích a Krupce,“ informoval mluvčí Lukáš Marvan.

 

V obci Horní Podluží byl po šestnácté hodině vyhlášen 2. povodňový stupeň na říčce Lužničce.


Stejně jako v uplynulých dnech stále platí výstraha meteorologů před silnými bouřkami a vysokými teplotami. V platnosti je pro kraje: Jihočeský, Jihomoravský, Vysočina, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský.

 

 

Se silnými bouřkami se mohou místy vyskytnout i lokální povodně. "V bouřkách se budou lokálně vyskytovat přívalové srážky, kroupy a silné nárazy větru, zejména ve východní polovině území," varují meteorologové na portálu  (ČHMÚ).

 

Teploty mají v odpoledních hodinách vystoupat až k 27 stupňům Celsia, na Moravě a ve Slezku dokonce až k 31 stupňům. V 1000 metrech nad mořem kolem 19 °C, v Beskydech kolem 24 °C.

 

 

V západní polovině republiky bude situace poněkud odlišná. Od západu totiž jen pozvolna postupuje z Karlovarska a Plzeňského kraje do Středočeského kraje studená fronta. přinese další srážky a mírné ochlazení.

 

Historicky nejvyšší teplotu naměřili meteorologové 7. července v pražském Klementinu v roce 1957, a to 37,6 ºC. Naopak nejchladněji bylo tento den v roce 1964, kdy rtuť v teploměru klesla na 8,6 ºC. Pád absolutního teplotního rekordu tak není moc pravděpodobný.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Nefunkční mobily

 

Noční bouřky v České republice způsobují v některých případech krátkodobá zhoršení či dokonce výpadky signálu mobilních sítí.

 

[IMAGEBOX_532993]Vykašlali se na nás. Jsme bez proudu už dva dny, zuří lidé
[IMAGEBOX_532993]

 

"V bouřkových oblastech dochází ke krátkodobému zhoršení či přerušení signálu," uvedl pro agenturu Mediafax mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. Technici Vodafonu jsou tak podle něj už několik dní v permanenci. "Přímo v terénu dělají vše proto, aby byl dopad na zákazníky co nejmenší," podotkl dále Čepický. To T-Mobile žádné významnější výpadky či omezení služeb pro zákazníky podle mluvčího Jiřího Janečka nezaznamenal. Během uplynulých nocí se ale podle něj v oblastech, kde se vyskytovala bouřková činnost, objevila kvůli silnému dešti krátkodobá narušení mikrovlnných spojů mezi vysílači.

 

Různorodá Evropa

 

Nad střední Evropou se bude i nadále vlnit frontální rozhraní oddělující chladnější vzduch v Evropě severozápadní od teplejšího v Evropě jihovýchodní. Nad Evropou severní a severozápadní bude většinou zataženo. Ve střední Evropě očekávají meteorologové spíše polojasno až oblačno, místy přeháňky a silné bouřky. V jihovýchodní polovině Evropy bude většinou slunečno, jen ojediněle při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky. Teploty se budou na severu, západě a severozápadě Evropy pohybovat mezi 18 až 27 °C, ve zbytku Evropy většinou mezi 25 až 36 °C.

 

[IMAGEBOX_1035595]Bleskové povodně zabily v Rusku 53 lidí
[IMAGEBOX_1035595]

 

Při povodních v Krasnodarském kraji na jihu Ruska zemřelo nejméně 45 lidí. Pod vodou je téměř 1300 domů, informují v sobotu agentury Reuters a ITAR-TASS. "V Krymské oblasti zahynulo 34 osob, dalších 11 těl našli v Novorossijsku a Gelendžiku," řekl policejní mluvčí Igor Željabin. "Policie posílá do oblasti posily, aby zabránila masovému rabování," dodal. Do postižených oblastí míří také záchranné týmy a vrtulníky.

 

vrl tn.cz / mediafax / hru