Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2009

Obrana zruší plot okolo místa pro plánovaný americký radar

Radarová stanice. Ilustrační foto.
Zdroj: TV Nova

Ministr obrany Barták rozhodl o likvidaci plotu, který brání v přístupu na místo, kde má vyrůst radar amerického protiraketového deštníku.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že už není oplocení na kótě 718 potřebné. Starosta Trokavce na Rokycansku Jan Neoral, jehož obec leží spolu s Míšovem nejblíže radarové lokalitě, rozhodnutí Bartáka přivítal.

"Demontáž oplocení proběhne v nejbližší době," dodal mluvčí Čírtek. Plot okolo kóty ve vojenském prostoru vyrostl loni v létě poté, co místo po šest týdnů na protest proti záměru umístit zde americký radar blokovali aktivisté hnutí Greenpeace. Na kótě dokonce vyhlásili svůj "stát". Nakonec je Vojenská policie vytlačila a prostor byl oplocen.

S plotem ale nesouhlasili lidé z okolních obcí.

mapa - radar
Zdroj: TN.cz


Podle Neorala, jenž patřil k nejhlasitějším odpůrcům radaru, se bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová dopustila "otřesné věci, když nechala místo ohradit". Například podle myslivců kvůli plotu uhynulo několik zvířat.

Starostu nyní zajímá, kolik oplocení území stálo. "Vznesu dotaz, kdo to zaplatí," řekl.

Vznik amerického radaru protiraketové obrany nyní podle všeho uvázl na mrtvém bodě. Podepsány jsou dvě základní smlouvy umožňující jeho vznik, neratifikovala je ale zatím Poslanecká sněmovna.

Minulá koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka, jejíž ministři dokumenty podepsali, je nakonec z jednání sněmovny stáhla.
Také americká strana nyní celý plán ochrany před balistickými střelami přehodnocuje.

Radarové téma podle všeho nehodlá rozehrávat ani nový úřednický kabinet premiéra Jana Fischera, který minulý týden Topolánkovu vládu z rozhodnutí významných politických stran nahradil.

ČTK
Reklama