Bez vody

Obří havárie vody! 70 tisíc Pražanů bylo na suchu!

Velká havárie vody v podnělí odpoledne zasáhla velkou část Prahy 4. Bez vody jsou celé Nusle, Podolí a části Braníku, Krče a Michle. Pražské vodovody a kanalizace odhadují opravu na dlouhou řádku hodin. Naštěstí pro postižené se dodávku vody podařilo obnovit ještě v pondělí pozdě večer.

"Havárie je poměrně rozsáhlá, zasáhla přibližně 70 tisíc lidí. Potrubí prasklo v Hanusově ulici před druhou hodinou odpoledne," řekl TN.cz mluvčí pražských vodáren Ondřej Pokorný.


V pondělí odpoledne doplnil, že se zaměstnanci pokusilizasaženou oblast zmírnit přesměrováním vody odjinud. Ačkoli oprava potrvá zřejmě až do úterního večera, dodávky vody by se měly obnovit během dvou hodin a to se také v pondělí večer podařilo. "Vodařům se podařilo přepojit postiženou oblast na náhradní trasy," oznámil večer mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný. Místy se ale ještě mohou objevit krátkodobé výpadky.
 

Postiženo bylo celkem šest oblastí - Budějovická, Pankrác, Nusle, Michle, Kačerov a Vyšehrad. "Lokalita se začíná pozvolna tlakovat a dodávka vody by měla být v drtivé většině obnovena během dvou hodin," řekl Pokorný. Plnohodnotně obnovit dodávku vody se již povedlo třeba na sídlišti Baarova. "Místy může dojít ke krátkodobému výpadku dodávky pitné vody nebo se mohou vyskytovat nižší tlaky, které nebudou zásadního charakteru," dodal. Havárii označil za mimořádnou a velmi komplikovanou.
 

Podnik hned po havárii poslal na místo ve spolupráci s hasiči desítky cisteren s vodou. Obyvatelstvo zásobujeme dvěma způsoby - jeden jsou přistavené voznice, které stojí na místě, ty mají něco přes dva kubíky. Pak jsou to trambusy neboli auta na rozvoz pitné vody, která mají kolem pěti kubíků," upřesnil Pokorný. Dodal, že PVK i přes veškerou snahu nemohou plnohodnotně zásobit všechny obyvatele v této lokalitě.
 

Ačkoli dodávky vody se podařilo obnovit v pondělí večer, oprava poškozeného potrubí v Hanusově ulici potrvá asi až do úterního večera. Voda začala unikat před 14. hodinou z potrubí o průměru půl metru. Postupně se ji povedlo zastavit a odčerpat z výkopu. V noci budou práce pokračovat, mimo jiné je potřeba rozšířit výkop. "V místě opravy je několik kabelovodů a zemní práce musí probíhat pomalu a velmi opatrně," upozornil mluvčí. 

pez TN.cz